پوست بزرگترین عضو بدن انسان است. در طول زندگی انسان، پوست دستخوش تغییرات مختلفی می شود، برخی از آنها تحت تاثیر شرایط خارجی مانند اشعه ماوراء بنفش، آلودگی، دود و غیره قرار می گیرند و منجر به تغییرات طبیعی مانند افزایش سن و تغییر رنگ پوست می شود. برخی دیگر نتیجه شرایط داخلی هستند و اغلب درمان آنها دشوار است یا اصلا قابل درمان نیستند. یکی از این بیماری های پوستی ویتیلیگو نام دارد.

به زبان ساده، بیماری است که باعث از بین رفتن رنگ پوست به صورت تکه‌ای می‌شود. این یک بیماری شایع است و سالانه ۱ میلیون مورد در هند گزارش می شود. آگاهی در مورد این بیماری پوستی در حال حاضر گسترده شده است، و گزینه های زیادی برای درمان ویتیلیگو نیز وجود دارد که برای مدت طولانی وجود نداشتند.

ویتیلیگو چیست

ویتیلیگو چیست

اگر شما یا یکی از عزیزانتان این عارضه را دارید و می خواهید در مورد گزینه های مختلف درمان ویتیلیگو بدانید، ما اینجا هستیم تا آن را به تفصیل توضیح دهیم. برای درک بهتر این عارضه پوستی با دکتر آمیشا ماهاجان متخصص پوست آمریتسار از RM Aesthetics مشورت کردیم . او در مورد وضعیت پوست توضیح می دهد و در مورد راه های درمان آن با کمک روش های مختلف صحبت می کند.

 

ویتیلیگو چیست؟

بهترین درمان ویتیلیگو

بهترین درمان ویتیلیگو

 

ویتیلیگو یک بیماری پوستی خود ایمنی است که در آن سلول‌های ایمنی بدن به سلول‌های تولیدکننده رنگدانه حمله کرده و آن‌ها را از بین می‌برند و در نتیجه لکه‌های سفید روی پوست ایجاد می‌شود . این می تواند هر فردی را در هر سن، جنسیت یا قومیت تحت تاثیر قرار دهد. برخی از افراد ممکن است فقط چند لکه داشته باشند در حالی که برخی دیگر ممکن است گاهی اوقات پوست و حتی موها را بیشتر درگیر کنند. 

وضعیت پوست حساس به نور است، به این معنی که نواحی آسیب دیده یا لکه های سفید نسبت به بقیه پوست به نور خورشید حساس تر خواهند بود. هیچ راهی برای شناسایی یا دانستن اینکه آیا لکه ها گسترش می یابند یا پایدار می مانند وجود ندارد. ممکن است در عرض چند هفته گسترش یابد یا برای ماه ها و سال ها همانطور که هست باقی بماند. در میان افرادی که رنگ پوست گندمی تا تیره دارند بیشتر قابل مشاهده است.

 

بهترین درمان برای ویتیلیگو چیست؟

بهترین درمان برای ویتیلیگو چیست

بهترین درمان برای ویتیلیگو چیست

 

خط اول درمان ویتیلیگو با داروهایی است که به جلوگیری از گسترش بیماری کمک می کند. برای بازگرداندن رنگ، به غیر از داروها، تعدادی از گزینه های درمانی مانند UVB درمانی با باند باریک، لیزر اگزایمر، میکرو پیگمنتیشن و پیوند پوست نیز استفاده می شود. بیایید هر یک از این گزینه های درمانی را با جزئیات بررسی کنیم.

۱٫ ضد آفتاب

ضد آفتاب

ضد آفتاب

 

در حالی که این یک درمان نیست، استفاده از ضد آفتاب بسیار توصیه می شود. همانطور که قبلا ذکر شد، لکه های روشن تر پوست به اشعه های خورشید حساس هستند و ممکن است به راحتی بسوزند. این می تواند منجر به مشکلات پوستی بیشتری شود، بنابراین استفاده از ضد آفتاب قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید الزامی است. به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا بهترین نوع پوست شما را انتخاب کنید.

۲٫ کرم ها و پمادهای تجویزی

کرم ها و پمادهای تجویزی برای ویتیلیگو

کرم ها و پمادهای تجویزی برای ویتیلیگو

 

داروهای ضد التهاب معمولاً به کسانی که این بیماری پوستی دارند توصیه می شود. کرم‌هایی مانند کورتیکواستروئیدها و مهارکننده‌های کلسینورین را می‌توان برای درمان ویتیلیگو استفاده کرد، با این حال، این کرم‌ها را فقط می‌توان با نسخه خریداری کرد. این پمادها التهاب را هدف قرار داده و گسترش رنگدانه ها را کاهش می دهند، در برخی موارد این به پوست شما کمک می کند تا رنگ طبیعی خود را بازگرداند. با این حال، درمان کند است و ممکن است چندین ماه طول بکشد تا نتایج نشان داده شود. همچنین عوارض جانبی این کرم ها از جمله افزایش خطر سرطان پوست، تغییر رنگ و نازک شدن پوست نیز وجود دارد.

۳٫درمان UVB باند باریک برای ویتیلیگو

درمان UVB باند باریک برای ویتیلیگو

درمان UVB باند باریک برای ویتیلیگو

 

بسته به وسعت بیماری، می توان از آن به عنوان اتاقک در کلینیک متخصص پوست یا دستگاه استفاده خانگی دستی استفاده کرد. چند جلسه مورد نیاز است اما معمولا بسیار موثر است. ممکن است مجبور شوید ۲ تا ۳ بار در هفته برای این نوع درمان ویتیلیگو به کلینیک مراجعه کنید. اگر لکه ها در مناطق وسیعی پخش شده باشند، ممکن است از فتوتراپی UVB استفاده شود و درمان در بیمارستان انجام شود.

۴٫ لیزر اگزایمر

لیزر اگزایمر

لیزر اگزایمر

 

از طول موج خاصی از نور UVB استفاده می کند و گزینه نسبتا ایمن تری است. تعداد جلسات مورد نیاز برای بازگرداندن رنگدانه نیز در مقایسه با UVB درمانی کمتر است. این یک دستگاه بسیار جمع و جور است که برای مناطق کوچکتر طراحی شده است و نمی توان از آن برای مناطق بزرگ استفاده کرد.

۵٫ میکروپیگمنتیشن

میکروپیگمنتیشن

میکروپیگمنتیشن

 

لکه های سفید مقاوم در برابر درمان را می توان با کمک رنگ های خاصی که با دستگاه میکروپیگمنتیشن روی پوست تاتو می کنند، متناسب با رنگ پوست ایجاد کرد. تطابق رنگ دقیق نیست، اما رنگ سفید را از بین می برد. این روش درمان ویتیلیگو موثر است، اما باید هر چند سال یک بار تکرار شود تا طبیعی به نظر برسد. در برخی موارد خالکوبی می‌تواند باعث از بین رفتن رنگدانه بیشتر شود، بنابراین مهم است که قبل از نهایی کردن یکی از گزینه‌های خود به همراه خطرات صحبت کنید.

۶٫ پیوند پوست

پیوند پوست

پیوند پوست

 

اگر لکه سفید به درمان پاسخ نمی‌دهد، پیوند پوست یک گزینه عالی است که در آن لایه نازکی از پوست از ناحیه دیگری (که تحت تأثیر ویتیلیگو قرار نمی‌گیرد) مانند ران یا ناحیه داخلی بازو گرفته می‌شود و به آن متصل می‌شود. لکه های سفید با جراحی از آنجایی که سلول های تولید کننده رنگدانه به صورت دستی منتقل می شوند، نتایج بسیار خوبی هستند. 

این جراحی می‌تواند سلول‌های رنگدانه‌دار را به ناحیه سفید بازگرداند، اما نمی‌تواند جلوی گسترش بیماری را بگیرد، بنابراین بسیار مهم است که فقط در صورتی که ویتیلیگو شما برای حداقل یک سال پایدار بوده و در حال گسترش نیست، تحت عمل جراحی قرار بگیرید.

 

مکمل ها و تغییر سبک زندگی

مکمل ها و تغییر سبک زندگی

مکمل ها و تغییر سبک زندگی

 

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که ثابت کند یک رژیم غذایی خاص می تواند ویتیلیگو را بهبود بخشد یا از آن جلوگیری کند. رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان کمک می کند تا در کاهش استرس اکسیداتیو در بدن و می تواند به عنوان کمکی به درمان عمل می کنند. در اینجا لیستی از غذاهایی است که افراد مبتلا به ویتیلیگو برای بیماری خود مفید می دانند.

 • سبزیجات برگ سبز
 • موز
 • نخود یا لوبیا گاربانزو
 • انجیر و خرما
 • سبزیجاتی مانند هویج، چغندر و تربچه را ریشه می دهد

جدای از اینها، فهرستی از غذاهایی نیز وجود دارد که افراد مبتلا به ویتیلیگو باید از آنها پرهیز کنند، به ویژه آنهایی که دارای عوامل کاهش دهنده رنگدانه مانند هیدروکینون ها هستند. برخی از غذاهای مشکل ساز شامل موارد زیر است.

 • الکل
 • قهوه
 • کشک
 • ماهی
 • ترشی
 • مرکبات

 

سوالات متداول در مورد ویتیلیگو

سوالات متداول در مورد ویتیلیگو

سوالات متداول در مورد ویتیلیگو

 

س. آیا ویتیلیگو قابل درمان است؟

الف . اولین و رایج ترین سوالی که هر متخصص پوست می کند این است که آیا ویتیلیگو قابل درمان است؟ متأسفانه، پاسخ منفی است، هیچ درمانی برای ویتیلیگو وجود ندارد. با توجه به این موضوع، در طول سال‌ها، پزشکان با کمک فناوری گزینه‌های مختلفی را ارائه کرده‌اند که می‌توانند آن را کمتر دیده شوند یا حتی اگر فقط یک منطقه کوچک را پوشش دهد، مشکل را برطرف کنند.

س. آیا آفتاب برای ویتیلیگو خوب است؟

A. برخی از مردم ممکن است فکر کنند که نور خورشید ممکن است رنگ چهره را یکنواخت کند و ویتیلیگو را کمتر آشکار کند. باید بدانید که آفتاب برای ویتیلیگو خوب نیست، لکه های سفید بسیار حساس هستند و ممکن است در اثر اشعه های خشن خورشید بسوزانند. استفاده از ضد آفتاب قبل از بیرون آمدن الزامی است.

س. چه چیزی باعث ویتیلیگو می شود؟

الف . رنگدانه ای به نام ملانین مسئول دادن رنگ طبیعی پوست شما است، این رنگدانه توسط ملانوسیت های سلول های پوست تولید می شود. افراد مبتلا به ویتیلیگو ملانوسیت کافی برای تولید ملانین در پوست شما ندارند. این منجر به پدیدار شدن لکه های سفید روی پوست، مو و گاهی در داخل دهان می شود. هیچ محرک خارجی که باعث ویتیلیگو شود وجود ندارد، ممکن است برای هر کسی و در هر سنی اتفاق بیفتد.