جوش های سر سیاه

بهترین و بدترین راه ها برای از بین بردن جوش های سر سیاه

نکته: آنها را باز نکنید. در عوض، از محصولات حاوی مواد ضد آکنه استفاده کنید. جوش های سر سیاه زمانی رخ می دهند که باکتری ها در فولیکول های مو گیر کرده اند. آکنه در اشکال، اندازه ها و رنگ های مختلف ظاهر می شود. گاهی اوقات، جوش های سر سیاه روی پوست اصلاً شبیه یک لکه آشکار به نظر نمی رسد. جوش های سر سیاه، آن نقاط مزاحم پر از گلوله تیره رنگ را بردارید.

اگر تا به حال سعی کرده اید یکی را فشار دهید، احتمالاً با درد رو به رو شده اید و بلافاصله پشیمان شده اید. بنابراین بهترین راه برای پاکسازی یا فیشیال صورت خود از این نوع آکنه چیست؟ ابتدا بیایید به علل و افرادی که بیشتر مستعد ابتلا به جوش های سرسیاه هستند، نگاهی بیندازیم.

چه چیزی باعث ایجاد جوش های سر سیاه می شود؟

نازنین ساعدی، دکتر جراحی لیزر و لوازم آرایشی و بهداشتی می گوید: جوش های سرسیاه ناشی از تجمع چربی، سلول های مرده پوست (باکتری ایجاد کننده آکنه) است که در فولیکول مو گیر کرده است. دکتر ساعدی می گوید: وقتی این مواد در هوا اکسید می شوند، دهانه سیاه می شود. جوش های سرسیاه یک اصطلاح پزشکی دارند به نام کومدون. دکتر توضیح می دهد: “کومدون ها مرحله اولیه تشکیل آکنه هستند.”

جوش های سر سیاه

وقتی فولیکول بیش از پیش فعال شود، می تواند پاره شده و محتویات آن به داخل لایه اطراف پوست که درم نامیده می شود، ریخته شود و این می تواند واکنش التهابی ایجاد کند. جوش های سرسیاه روی پوست به عنوان یک پاپول التهابی ظاهر می شود – که بیشتر به عنوان جوش نامیده می شود. دکتر ساعدی توضیح می دهد که افراد مستعد آکنه بیشتر مستعد جوش های سرسیاه هستند، اما زمینه ژنتیکی نیز وجود دارد. تأثیرات هورمونی نیز نقش دارند و تولید سموم (چربی پوست) را تحریک می کنند. منافذ بزرگ نیز می توانند در افرادی که آسیب شدید ناشی از نور خورشید دارند وجود داشته باشد. کاهش حمایت کلاژن درم اطراف فولیکول مو می تواند باعث ایجاد بزرگتر شدن و گشاد شدن اوستیا (دهانه های کوچک) شود.

چگونه از جوش های سر سیاه روی پوست خود جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از جوش های سرسیاه، دکترهای متخصص پوست، داروهایی مانند ترتینوئین را تجویز و توصیه می کنند. اخیراً، داروی تجویز شده رتینوئید، به نام آداپالن یا دیفرین، بدون نسخه برای درمان آکنه کمدونال در دسترس قرار گرفت. در موارد آکنه شدید کومدونال، بیماران ممکن است نیاز به درمان با رتینوئیدهای خوراکی مانند ایزوترتینوئین یا آکوتان داشته باشند. لایه بردارهای شیمیایی نیز می توانند مؤثر باشند، اما توصیه نمی شود زیرا می تواند باعث تحریک شود.

یکی از درمانهای آکنه و جوش ها نور درمانی صورت یا لایت تراپی صورت است که باعث برطرف کردن لکه ها از صورت می شود.

بهترین راه ها برای از بین بردن جوش های سر سیاه

اگر جوش های سر سیاه دارید، چند روش تایید شده توسط متخصص پوست برای از بین بردن آنها وجود دارد. برخی از این روش ها نیز پیشگیرانه هستند.

جوش های سر سیاه

از محصولات دارای اسید سالیسیلیک استفاده کنید.

یکی از عوامل مؤثر برای از بین بردن جوش های سرسیاه، سالیسیلیک اسید است. سالیسیلیک یک بتا هیدروکسی اسید است که باعث افزایش گردش خون و انسداد منافذ می شود. درمان آکنه می تواند به خشک شدن ضایعات فعال آکنه کمک کند، زیرا یک محرک شیمیایی ملایم است. تحقیقات زیادی نشان می دهد سالیسیلیک اسید به درمان آکنه کمک می کند. تحقیقات اخیر نشان داد که استفاده از ۲ درصد شستشوی سالیسیلیک اسید به مدت دو هفته منجر به کاهش ضایعات آکنه در ۳۰ نفر شد. متخصص پوست دو محصول مقرون به صرفه را با اسید سالیسیلیک توصیه می کند.

  1. روغن گریپ فروت صورتی
  2. ژل ضد آکنه و پاک کننده نوتروژنا.

اگر مایل به پرداخت هزینه بیشتر برای یک محصول قوی تر هستید، ترکیبی از ۲ درصد اسید دیوئیک با فرمولاسیون آلفا و بتا هیدروکسی اسید بهینه به شما توصیه می شود. استفاده از این محصولات، به آکنه کمک می کند، باعث کاهش چربی می شود و دارای خواص ضد پیری نیز می باشد.

یک رتینوئید به روتین خود اضافه کنید.

رتینوئیدها که با نسخه و بدون نسخه در دسترس هستند، روشی مطمئن برای از بین بردن جوش های سر سیاه پوست هستند. رتینوئیدها با افزایش گردش پوست و کاهش چسبندگی سلول های پوست کار می کنند تا از انسداد استویک فولیکولار جلوگیری شود. هنگام شروع درمان با رتینوئید، ممکن است کومدون ها با افزایش گردش خون در برابر انسداد دهانه بدتر شوند.

جوش های سر سیاه

با این حال، با ادامه درمان، اوستیا بسته شده بهبود می یابد و با افزایش گردش خون، احتمال اینکه در آینده مسدود شوند کمتر است. یک رتینوئید نه تنها به بهبود آکنه کمک می کند، بلکه برای ضد پیری و بازسازی پوست نیز عالی است. مطالعه ای که در مارس ۲۰۱۶ انجام شد، نشان داد که تنها در چهار هفته استفاده از رتینول (رتینوئید با غلظت پایین)، افراد افزایش تولید کلاژن و ضخامت اپیدرم را تجربه کردند و در ۱۲ هفته متوجه کاهش چشمگیر چین و چروک در صورت خود شدند. دکتر ساعدی پیشنهاد می کند ابتدا یک محصول OTC مانند Differin را امتحان کنید، اگر کمکی نکرد، برای تجویز به پزشک مراجعه کنید.

آلفا هیدروکسی اسیدها را برای درمان پوست خود در نظر بگیرید.

دکتر ساعدی می گوید آلفا هیدروکسی اسیدها مانند اسید گلیکولیک و لاکتیک نیز مفید هستند، اما او معتقد است که سالیسیلیک اسید برای رفع انسداد منافذ بهتر است.

درمان در مطب را انتخاب کنید.

متخصص پوست می تواند به از بین بردن جوش های سر سیاه پوست شما کمک کند. درمان هایی داخل مطب وجود دارد که می تواند ظاهر منافذ را کاهش دهد. این درمان ها شامل سطوح غیرقابل انعطاف (مانند لیزر درمانی) مانند لیزر فراکسل یا لیزر Clear + Brilliant یا میکرونیدلینگ پوست صورت است. به گفته متخصصان پوست، قیمت این درمان ها متفاوت است. برخی از افراد از نتایج یک جلسه درمان راضی هستند، برخی دیگر ممکن است به چندین جلسه برای دستیابی به نتایج مطلوب نیاز داشته باشند.

بدترین راه ها برای از بین بردن جوش های سر سیاه

جوش های سر سیاه

استفاده از اسکراب های سخت

این می تواند وسوسه کننده باشد که با کمک یک اسکراب لایه بردار، تمام پوست مرده خود را از بین ببرید. در حالی که لایه بردارهای شیمیایی (مانند AHA ها) می توانند مفید باشند. دکتر ساعدی پیشنهاد می کند از لایه برداری بیش از حد با اسکراب گرانول خودداری کنید. اسکراب های سخت می توانند روغن های طبیعی شما را از بین ببرند و روغن بیشتری تولید کنند. به طور کلی متخصصان پوست بسته به محصولی که استفاده می کنید و نوع پوست شما، لایه برداری تا سه بار در هفته را توصیه می کنند. 

انجام عملیات استخراج دستی

متخصصان پوست توصیه می کنند که با تمایل به از بین بردن جوش های سرسیاه به صورت دستی مبارزه کنید. اگر جوش های سر سیاه خود را فشار دهید، می توانید باعث پارگی فولیکول شده و باعث ایجاد ضایعه التهابی یا کیست شوید. به عبارت دیگر، شما می توانید جوش سر سیاه خود را به یک بیماری پوستی بسیار جدی تبدیل کنید. به خاطر داشته باشید که هرچه جوش سرسیاه به سطح پوست شما نزدیکتر باشد، فشردن آن ایمن تر است. روش فیان یا فیلینگز را نیز می توانید امتحان کنید ، که امروزه از جدیدترین روشهای جوانسازی و مراقبت از پوست است.

روی آوردن به دستگاه های مکنده

محصولاتی که وعده مکیدن سموم از منافذ پوست را می دهند، جذاب به نظر می رسند، اما این محصولات ممکن است بیشتر از منعفت، آسیب برسانند. این مکش می تواند برای پوست ظریف صورت مضر باشد و باعث ایجاد رگ های خونی شکسته به ویژه در داخل و اطراف بینی شود.

راهکار پیشگیری و درمان جوش های سرسیاه

تقریباً غیرممکن است که در برابر تلاش برای بیرون کشیدن جوش های سر سیاه با دو انگشت خود مقاومت کنید. اما بیشترین تلاش خود را برای ترک آن انجام دهید.

جوش های سر سیاه

بهترین درمان پیشگیری است.

از چند ماده مؤثر کمک بگیرید. به عنوان مثال رتینوئیدها، یا اسید هیالورونیک نه تنها به درمان بیماری پوستی کمک می کنند، بلکه از ایجاد جوش های سرسیاه جدید نیز جلوگیری می کنند. برای درمان حرفه ای با متخصص پوست خود ملاقات کنید. همچین می توانید از نور درمانی صورت نیز استفاده کنید.

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات قالب -> هدر -> منو -> منو موبایل (دسته ها) تنظیم کنید