آیا تاتو در دوران بارداری ضرر دارد؟

تاتو در دوران بارداری ایده خوبی نیست. در اینجا مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 • خطر عفونت پوست : تاتو یک زخم پوستی است و بین ۰٫۵ تا ۶ درصد از افرادی که تاتو می کنند پس از آن دچار عفونت می شوند. ممکن است برای درمان عفونت نیاز به دارو باشد.
 • خطر ابتلا به بیماری های منتقله از طریق خون : هپاتیت B ، هپاتیت C و HIV/AIDS تنها برخی از بیماری های ویروسی هستند که می توانند از طریق مایعات بدن منتقل شوند. این بدان معنی است که اگر از کسی که از سوزن کثیف استفاده می کند تاتو کنید، می توانید به این بیماری ها مبتلا شوید. یک عفونت خونی نادر اما بسیار خطرناک دریچه های قلب، اندوکاردیت عفونی، نیز با تاتو همراه است. و ممکن است در دوران بارداری این بیماری ها را به جنین خود منتقل کنید.
 • ما نمی دانیم که رنگ ها و جوهرهای تاتو چگونه بر کودک در حال رشد تأثیر می گذارد. FDA گزارش می دهد که برخی از جوهرها حاوی رنگدانه های مورد استفاده در تونرهای چاپگر و رنگ خودرو هستند. مقادیر کمی از مواد شیمیایی که ممکن است برای یک بزرگسال بی ضرر باشد، می تواند تأثیر بسیار بیشتری بر روی جنین کوچک داشته باشد. FDA هیچ رنگی را برای تزریقات زیبایی پوست تایید نکرده است.
 • به دلیل تغییرات پوستی در دوران بارداری از جمله ترک های پوستی شکم و سینه‌ها، تاتو که در دوران بارداری انجام می‌دهید ممکن است پس از زایمان تغییر شکل داده شود.

نکات ایمنی برای انجام تاتو در دوران بارداری

اگر تصمیم به انجام خالکوبی در دوران بارداری با وجود خطرات دارید، اقداماتی را انجام دهید تا این عمل تا حد امکان ایمن باشد.

وقتی صحبت از بهداشت و کنترل عفونت به میان می آید، شیوه ها بسیار متفاوت است. و هیچ نظارت فدرال و هیچ تایید دولتی در مورد جوهرهای خالکوبی وجود ندارد (زیرا آنها محصولات آرایشی محسوب می شوند). پس این به شما بستگی دارد که مطمئن شوید:

 • هنرمند تاتو ثبت نام شده است و روش های خالکوبی ایمن را انجام می دهد. الزامات از ایالت به ایالت دیگر متفاوت است (و همه ایالت ها به مجوز نیاز ندارند)، اما صدور مجوز ممکن است به آموزش هنرمند خالکوبی نیاز داشته باشد. آموزش پاتوژن های منتقله از خون، کمک های اولیه و CPR. و یک کارآموزی برای اطلاع از قوانین محلی در مورد خالکوبی با بخش بهداشت محلی خود تماس بگیرید.
 • محیط تمیز است.
 • فقط از تجهیزات جدید یا استریل شده برای عمل شما استفاده می شود. جوهرها باید استریل و باز نشده باشند. تجهیزات غیر یکبار مصرف باید با استفاده از اتوکلاو گرما استریل شوند.
 • هنرمند قبل از شروع عمل شما دست های خود را می شویند و یک جفت دستکش جدید می پوشند.
 • هیچ یک از جوهرهای استفاده شده فراخوان نشده است. شما می توانید این اطلاعات را در وب سایت FDA پیدا کنید .
 • به هنرمند بگو که باردار هستی.
 • تا از خالکوبی خود به خوبی مراقبت کنید. آن را تمیز و مرطوب نگه دارید. از قرار گرفتن در معرض آفتاب و شنا در زمان بهبودی خودداری کنید. هر دستورالعمل دیگری را که دریافت می کنید دنبال کنید و اگر فکر می کنید تاتو شما ممکن است عفونی شده باشد (اگر بعد از چند روز قرمزی یا تورم داشتید، یا اگر تب دارید یا در اطراف خالکوبی بثورات پوستی دارید) با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا تاتو موجود در دوران بارداری باعث ایجاد مشکل می شود؟

خیر، داشتن تاتو که قبلاً بهبود یافته است نباید برای شما یا کودکتان در دوران بارداری مشکلی ایجاد کند.

اگرچه ممکن است متوجه شوید که تاتو شما در دوران بارداری تغییر می کند. به عنوان مثال، کلواسما (رنگدانه های قهوه ای که در دوران بارداری اتفاق می افتد) می تواند بر رنگ تاتو تأثیر بگذارد. افزایش وزن و کشیدگی پوست می تواند تاتو را مخدوش کند. و علائم کشش نیز می تواند به تاتو آسیب برساند – گاهی اوقات به طور دائم.

بسیاری از زنان نیز متوجه می شوند که پوست آنها در دوران بارداری حساس تر است و دچار مشکلات پوستی در دوران بارداری می شوند. بنابراین اگر پوست اطراف تاتو شما تحریک شده است، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد درمان مناسب صحبت کنید.

آیا می توانم در صورت تاتو پشت، اپیدورال انجام دهم؟

اکثر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اگر تاتو در قسمت پایین کمر خود داشته باشید، اپیدورال را انجام می دهند، اما اگر تاتو جدید است و هنوز تازه است یا علائم عفونت وجود دارد، ممکن است تصمیم بگیرند که این کار را انجام ندهند.

هیچ مدرک روشنی برای یا مخالف دادن اپیدورال در نزدیکی تاتو وجود ندارد. متخصص بیهوشی شما احتمالاً در صورت امکان سعی می کند سوزن را در ناحیه ای دور از طرح تاتو وارد کند. در غیر این صورت، ممکن است قبل از گذاشتن سوزن، پوست شما را کنده تا خطر فرورفتن جوهر تاتو در داخل سوزن یا ارسال رنگدانه به بافت‌های عمیق‌تر را کاهش دهد. اگر سوزن از طریق تاتو وارد شود، ممکن است یک اسکار کوچک ایجاد شود.

اگر در قسمت پایین کمر خود تاتو دارید و به دنبال انجام اپیدورال برای تسکین درد در حین زایمان هستید، قبل از بستری شدن از سیاست بیمارستان خود مطلع شوید.

آیا می توانم تاتو را در دوران بارداری پاک کنم؟

خیر، در دوران بارداری نباید تاتو را پاک کنید زیرا ممکن است برای کودک شما بی خطر نباشد.

رایج ترین راه برای پاک کردن تاتو، لیزر درمانی است. لیزر جوهر تاتو را از بین نمی برد. در عوض، نور لیزر جوهر را به ذراتی می شکند که بدن شما جذب می کند و خارج می کند. به طور کلی برای پاک کردن تاتو یک سری درمان – با یک دوره زمانی شش هفته ای بین جلسات – لازم است. شش هفته اجازه می دهد تا زخم بهبود یابد و جوهر جذب شود. در این مدت، کودک شما ممکن است در معرض جوهری قرار گیرد که بدن شما جذب می کند.

کرم ها یا پمادهای پاک کننده تاتو را نیز امتحان نکنید. اینها موثر یا بی خطر ثابت نشده اند. آنها اغلب حاوی اسیدهای قوی هستند که ممکن است باعث سوزش، بثورات پوستی یا اسکار دائمی شوند.

همچنین، از سالابریشن برای پاک کردن تاتو استفاده نکنید. این روش، که در ویدئوهای آنلاین توضیح داده شده است، شامل مالیدن نمک به لایه‌های خام پوست برای پاک کردن جوهر تاتو است. این نه تنها بسیار دردناک است، بلکه می تواند منجر به عفونت جدی و/یا جای زخم شود.

جوهرهای تاتو تنها محصولات بالقوه مضری نیستند که ممکن است در دوران بارداری جذب بدن شما شوند. در مقاله ما در مورد مراقبت از پوست ایمن در دوران بارداری بیاموزید که از کدام محصولات پوستی اجتناب کنید .

خلاصه مطلب تاتو در دوران بارداری

آیا می توان در دوران بارداری تاتو کرد؟ این ایده خوبی نیست زیرا ممکن است به یک عفونت پوستی یا بیماری منتقله از خون مبتلا شوید و ممکن است کودک در حال رشد خود را در معرض رنگ های ناایمن قرار دهید. به علاوه، تاتو شما ممکن است بعد از بارداری متفاوت به نظر برسد. اگر هنوز تصمیم به تاتو در دوران بارداری دارید، مطمئن شوید که تاتوکار روش های ایمن را با تجهیزات استریل انجام می دهد. به هنرمند بگویید باردار هستید و به خوبی از تاتو خود مراقبت کنید. تاتو های موجود نباید در دوران بارداری مشکلی ایجاد کنند و احتمالاً اگر تاتو بهبود یافته در قسمت پایین کمر خود دارید، همچنان می توانید اپیدورال را انجام دهید.

مطالب پیشنهادی: