ساختار پوست

 آناتومی پوست و فیزیولوژی پوست | آناتومی ابرو

پوست شما بزرگترین عضو بدن شماست. سلامت و ظاهر سطح آن توسط محیط شما، روتین مراقبت روزانه از پوست و عملکرد اجزای مختلف که لایه های پنهان زیر سطح پوست شما را تشکیل می دهند، تعیین می شود. آشنایی با آناتومی پوست و ساختار پوست به درک مراقبت پوستی و رفتار ها و نیاز های پوست شما کمک می کند. در ادامه این مطلب همه آنچه که باید درباره آناتومی و فیزیولوژی پوست و همچنین آناتومی ابرو باید بدانید ارائه شده است.

پوست انسان، پوشش سطح بدن است که هم محافظت می‌کند و هم محرک‌های حسی را از محیط خارجی دریافت می‌کند. آناتومی پوست بدن انسان دارای سه لایه زیر است:

 • اپیدرم، بیرونی ترین لایه که شامل ساختار محافظ اولیه، لایه شاخی است.
 • درم، یک لایه فیبری که اپیدرم را پشتیبانی و تقویت می کند.
 • زیر پوست، یک لایه چربی زیر جلدی در زیر درم است که مواد مغذی را به دو لایه دیگر می رساند و بدن را بالشتک و عایق می کند.

فقدان ظاهری موی بدن انسان را بلافاصله از سایر پستانداران بزرگ خشکی متمایز می کند. صرف‌نظر از تفاوت‌های فردی یا نژادی،  بدن انسان کم و بیش بدون مو است.  اما در نواحی خاصی مو به شدت رشد می کند. این مکان‌های نسبتاً پرمو ممکن است به‌عنوان نواحی اپیگامیک شناخته شوند و به ارتباطات اجتماعی و جنسی مربوط می‌شوند، چه از نظر بصری یا از طریق رایحه غدد مرتبط با فولیکول‌های مو.

آناتومی پوست

ساختار پوست

تفاوت عملکرد آناتومی پوست انسان در دوره های سنی مختلف

ویژگی های مشخصه پوست از زمان تولد تا پیری تغییر می کند. آناتومی پوست در نوزادان و کودکان مخملی، خشک، نرم و تا حد زیادی بدون چین و چروک و لک است. کودکان کمتر از دو سال عرق ضعیف و نامنظم دارند. غدد چربی آنها کمترین عملکرد را دارند.

 در سنین نوجوانی موها بلندتر، ضخیم‌تر و رنگدانه‌ ها بیش تر می‌شوند، به ویژه در پوست سر، زیر بغل، برجستگی شرمگاهی و صورت مردانه. رنگدانه‌های عمومی پوست افزایش می‌یابد، کانون‌های رنگدانه‌ای موضعی به‌طور مرموزی ظاهر می‌شوند، و اغلب ضایعات آکنه ایجاد می‌شوند.

 رشد مو، تعریق و ترشح چربی شروع به شکوفایی می کنند. با بالا رفتن سن، تغییرات آناتومیکی و فیزیولوژیکی در بدن اتفاق می افتد. علاوه بر این تغییرات نور خورشید و حتی باد ،  پوست را، به خصوص پوستی که با لباس محافظت نمی‌شود، خشک، چروک و شل می‌کند.

آناتومی پوست انسان، بیش از هر پستاندار دیگری، تفاوت های توپوگرافی قابل توجهی را نشان می دهد. به عنوان مثال می توان به عدم شباهت بین کف دست و پشت دست و انگشتان اشاره کرد. پوست ابروها ضخیم، درشت و مودار است. اما روی پلک و پشت آن مو های خیلی کم و تقریباً بدون مو است.

 صورت به ندرت روی پیشانی و استخوان گونه‌ها دارای موهای زائد است. در لبه‌های سرخ‌ رنگ لب‌ها کاملاً بدون مو است، در عین حال روی چانه و آرواره‌های مردان دارای موی های زیاد است. سطوح پیشانی، گونه ها و بینی معمولاً چرب هستند، برخلاف سطح پایینی نسبتاً بدون چربی چانه و فک.

 پوست قفسه سینه، ناحیه شرمگاهی، پوست سر، زیر بغل، شکم، کف پا و انتهای انگشتان از نظر ساختاری و عملکردی به همان اندازه که اگر ساختار پوست در این نواحی مختلف متعلق به حیوانات مختلف باشد، متفاوت است.

وظایف اعصاب حسی در  آناتومی پوست

آناتومی پوست با تشکیل چندین لایه جهت دار به استحکام و انعطاف پذیری دست می یابد که هر کدام از نظر ساختاری و عملکردی مکمل لایه های دیگر باشند. برای برقراری ارتباط با محیط، تعداد بی‌شماری اعصاب در پوست وجود دارند.  برخی از آنها به‌عنوان اندام‌های انتهایی گیرنده تخصصی و برخی دیگر کمابیش بدون ساختار اصلاح شده‌اند. این اعصاب تا حد امکان به لایه سطحی نزدیک می‌شوند . تقریباً هر اندام پوستی توسط اسکله‌هایی از اعصاب حسی ظریف پیچیده می‌شود.

در بخش درم پوست چه اتفاقی می افتد؟

آناتومی پوست

لایه درم پوست

درم قسمت اعظم پوست را تشکیل می دهد و از بدن محافظت می کند. این ترکیب از ترکیبی از الیاف. عمدتاً کلاژن با موادی به نام گلیکوزآمینوگلیکان‌ها تشکیل می شود.  می‌توانند مقدار زیادی آب را در خود نگه دارند و در نتیجه تیرگی پوست را حفظ می‌کنند.

شبکه ای از الیاف الاستیک قابل گسترش پوست را محکم نگه می دارد و پس از کشیده شدن آن را ترمیم می کند. فولیکول های مو و غدد پوست از اپیدرم مشتق شده اند اما عمیقاً در درم فرو رفته اند.

 درم سرشار از رگ‌های خونی است، اگرچه هیچ کدام به اپیدرم زنده نفوذ نمی‌کنند. اپیدرم مواد را فقط با انتشار از پایین دریافت می کند. درم همچنین دارای اعصاب و اندام های حسی در سطوح مختلف است

جریان خون در بدن

عروق خونی و لنفاوی ساختار پوست انسان به میزان زیادی رگ های خونی دارد. توده‌ای از شریان‌ها، سیاهرگ‌ها و مویرگ‌های درهم، هرچند ظاهراً منظم، پر شده است. چنین ذخیره‌ای از خون، بسیار بیش از حداکثر نیازهای بیولوژیکی خود پوست است. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد پوست در خدمت سیستم عروق خونی است و به عنوان یک دستگاه خنک‌کننده عمل می‌کند.

برای کمک به این عملکرد، غدد عرق آب را روی سطح آن می ریزند که تبخیر آن گرما را از پوست جذب می کند. اگر محیط سرد است و گرمای بدن باید حفظ شود، رگ‌های خونی پوستی با ریتم‌های سریع و متوالی منقبض می‌شوند و تنها به مقدار کمی خون اجازه می‌دهند که در آنها جریان یابد.

هنگامی که محیط گرم است، آنها در فواصل طولانی منقبض می شوند و جریان آزاد خون را فراهم می کنند. در طول فعالیت عضلانی، زمانی که مقادیر زیادی گرمای تولید شده باید دفع شود، جریان خون درساختار پوست به حداکثر می رسد.

پوست علاوه بر کنترل دمای بدن، در تنظیم فشار خون نیز نقش دارد. بیشتر جریان خون را می توان با باز و بسته شدن عروق اسفنکتر مانند در پوست کنترل کرد. این رگ‌ها به خون اجازه می‌دهند تا از طریق بسترهای مویرگی محیطی گردش کند یا با شنت مستقیم از شریان‌های کوچک به سیاهرگ‌ها، آنها را دور بزند.

عروق لنفاوی

آناتومی پوست انسان با شبکه‌ای پیچیده از عروق لنفاوی نفوذ کرده است. در قسمت‌های سطحی‌تر درم، عروق لنفاوی ریز که به نظر می‌رسد به کیسه‌های کور ختم می‌شوند، به‌عنوان فرآورده‌های یک شبکه لنفاوی سطحی عمل می‌کنند که به نوبه خود به عروق باز می‌شود که به تدریج در بخش‌های عمیق‌تر درم بزرگ‌تر می‌شوند.

 رگ‌های عمیق‌تر و بزرگ‌تر در بافت همبند  که رگ‌ها را احاطه کرده است، جاسازی می‌شوند. دیواره رگ های لنفاوی به قدری شل و فرو ریخته است که در نمونه هایی که برای مطالعات میکروسکوپی آماده شده اند، اغلب از توجه خارج می شوند. اما فراوانی آنها با تزریق رنگهای حیاتی در داخل درم و مشاهده پاکسازی رنگ نشان داده شده است.

از آنجایی که عروق لنفاوی دارای حداقل یا بدون عضله در دیواره خود هستند، گردش لنف کند است و تا حد زیادی توسط نیروهای بیرونی مانند فشار، عمل عضلات اسکلتی، ماساژ و گرما کنترل می شود.

 برای مثال، هرگونه فشار خارجی، حتی از یک پانسمان ثابت، در جریان آن اختلال ایجاد می کند. از آنجایی که ساختار پوست نقش عمده ای در پاسخ های ایمونولوژیک بدن ایفا می کند، تخلیه لنفاوی آن به اندازه سیستم عروق خونی آن مهم است.

امیدواریم با مطالعه این مقاله به آناتومی و ساختار پوست پی برده و در حفاظت از این لایه ی مهم بدن کوشا باشید.

انواع پوست

ساختار پوست افراد با یکدیگر فرق می کنند در ادامه ویژگیهای انواع پوست توضیح داده می شود.

آناتومی پوست معمولی

پوست معمولی نه خیلی چرب است و نه خیلی خشک. ویژگی های متمایز پوست معمولی عبارتند از:

 • رطوبت متعادل و محتوای سبوم
 • بافت صاف و سطحی ظریف، با منافذی که به سختی قابل مشاهده است
 • ممکن است پوست در ناحیه پیشانی و روی بینی کمی چرب باشد، اما رطوبت و سبوم کافی را برای آبرسانی به پوست حفظ می کند.
 • پوست معمولی با درخشش طبیعی همراه است که نشان دهنده گردش خون سالم است

آشنایی با پوست معمولی:

 • اپیدرم: اپیدرم با سرعت طبیعی ریزش می کند. ملانوسیت ها مقدار متعادلی رنگدانه تولید می کنند.
 • غدد سباسه: غدد چربی به اندازه کافی چربی ترشح می کنند تا پوست را بدون چربی آبرسانی کنند.
 • سبوم: این روغن پوست را آبرسانی کرده و یک لایه محافظ تشکیل می دهد.

آناتومی پوست چرب

پوست چرب با تولید بیش از حد چربی پوست توسط غدد سباسه مشخص می شود. ویژگی های بارز پوست چرب عبارتند از:

 • لایه ای از براق، اغلب با منافذ بزرگ
 • در مقایسه با سایر انواع پوست، مستعد ابتلا به جوش های سرسیاه و لک است

آشنایی با پوست های چرب:

 • اپیدرم: بالاترین لایه ضخیم می شود و باعث می شود سلول ها به هم بچسبند و منافذ را مسدود کنند.
 • غدد سباسه: غدد چربی به دلیل تولید بیش از حد روغن بزرگ می شوند.
 • سبوم : مقدار زیادی سبوم ظاهری براق یا چرب به پوست می دهد.

آناتومی پوست خشک

پوست خشک با کمبود رطوبت و در نتیجه خشکی و پوسته پوسته شدن مشخص می شود. ویژگی های بارز پوست خشک عبارتند از:

 • تیرگی به خصوص در گونه ها و اطراف چشم
 • عدم خاصیت ارتجاعی و در نتیجه برجسته شدن خطوط ریز، چین و چروک و سایر علائم پیری زودرس
 • پوست بسیار خشک علائم ترک خوردگی و شقاق را نشان می دهد
 • خشکی پوست می تواند به طور ژنتیکی توسط آب و هوا، لوازم آرایشی خشن و مراقبت از پوست مشخص شود یا ایجاد شود

آشنایی با پوست خشک:

 • اپیدرم: بالاترین لایه نازک و دندانه دار است که به دلیل عدم آبرسانی است. سلول ها به طور ناکارآمد می ریزند و به یکدیگر می چسبند.
 • غدد چربی: غدد چربی به اندازه کافی برای روان کردن پوست تولید نمی کنند.
 • سبوم : کمبود سبوم سد پوست را به خطر می اندازد و منجر به خشکی می شود.

آناتومی پوست حساس

پوست حساس با حساسیت ذهنی بالا مشخص می شود. ویژگی های متمایز پوست حساس عبارتند از:

 • تحمل کم به محصولات مراقبت از پوست و مراقبت شخصی
 • علائم ذهنی مانند سوزش، خارش و سوزش

آشنایی با پوست های حساس:

 • اپیدرم: سطح پوست قرمز و ناراحت کننده است. انتهای عصبی ملتهب است.
 • درم: انتهای عصب ملتهب است.

آناتومی ابرو ها

ابروهای ما بسیار بیشتر از یک جزء ژنتیکی موی صورت انسان هستند. آنها عملکردهای حفاظتی ضروری را انجام می دهند، یک پیوند تقلیدی مهم در ارتباطات غیرکلامی و در عین حال “لوازم جانبی” تزئینی هستند.

مهم نیست که آنها چقدر از نظر شکل، استایل و رنگ متنوع هستند – چه بلوند ظریف، باریک و کمانی یا تیره، پهن و طبیعی – فقط ابروها به چهره قاب بسیار منحصر به فرد و رسا می دهند.

آناتومی و ساختار ابرو

آناتومی ابرو شامل هسته مرکزی پالپ مو، سلول های اپیتلیال، احاطه شده توسط قشر مو از سلول های غنی از رنگدانه و کورنیفیک و کوتیکول مو و لایه های غلاف مو است. مو به سه بخش تقسیم می شود: ساقه مو، ریشه مو و فولیکول مو. در دوره تکثیر چرخه ای، مو حدود ۱۰ هفته رشد کرده و سپس می ریزد.

چهار ماهیچه صورت وظیفه عملکرد ابروها را بر عهده دارند:

 • بالابر ابرو ( musculus frontalis )، که به عنوان عضله پیشانی یا عضله هود نیز شناخته می شود، برای بالا بردن ابروها در جهت عمودی مهم است.
 • چروک‌کننده ابرو ( musculus corrugator supercili ) امکان اخم کردن در وسط صورت و دویدن به سمت پایین را فراهم می‌کند.
 • پایین‌تر ابرو ( musculus depressor supercili ) ابرو را در یک سوم میانی جانبی پایین می‌آورد – با فعالیت مشترک عضله حلقه چشم ( musculus orbicularis ).
 • عضله پروسروس ، یک عضله تقلیدی باریک که در ریشه بینی قرار دارد، مسئول پایین آوردن یک سوم میانی ابرو است.

پوست نازک پلک به پوست ضخیم پیشانی در لبه پایینی ادغام می شود. در این ناحیه ، عضله چشمی توسط لایه ای از چربی زیر جلدی محافظت می شود. در نهایت، یک پد چربی چکش خوار بین عضله حلقه چشم و پریوستوم به ابرو اجازه می دهد تا آزادانه حرکت کند.

پیدایش ملانین رنگدانه موی خود سلول مشخص می کند که چرا ابروهای برخی افراد بلوند، قرمز یا سیاه است. این در ملانوسیت های ریشه مو به عنوان محصول نهایی اکسیداتیو تولید ملانوزوم تشکیل می شود.

با کمک آنزیم ها، ویژگی های رنگدانه مشخصه ایجاد می شود – از قرمز تا قهوه ای سیاه. تنها از طریق جفت شدن سیستئین ، یک اسید آمینه حاوی گوگرد، و رنگدانه قرمز با ساختار ظریف، فئوملانین، موهای نادر بلوند ابرو ایجاد می شوند.

روشهای زیبایی و درمان مشکلات پوست

منبع

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات قالب -> هدر -> منو -> منو موبایل (دسته ها) تنظیم کنید
سبد خرید