درمان انواع اسکار

آیا درمانی برای اسکار(جای زخم) وجود دارد؟

می دانیم که این سؤالات در اشکال مختلف بسیار مطرح می شود.  آیا زخم هایی دارید که روی اعتماد به نفس شما تأثیر بگذارد؟ زخم هایی که سعی می کنید انها را بپوشانید؟ یا زخم هایی که واقعا آرزو می کنید وجود نداشته باشند!

همه ما ممکن است چنین زخم هایی را داشته باشیم . زخم هایی روی پیشانی ، که ممکن است ناشی از تصادف در کودکی باشد یا یک مورد اسکار بزرگ بر روی زانو که در اثر دو پیوند استخوان و غضروف اصلی ایجاد شده اند.

بنابراین اگر زخم هایی روی صورت و/ یا بدن خود دارید که روی اعتماد به نفس شما تأثیر می گذارد، می توان برای آن ها راه حل پیدا کرد.

برای درمان های سوختگی و جای زخم، از جمله درمان اسکار آکنه چند روش درمانی مختلف وجود دارد.  از جمله فیان یا فیلینگز ، میکرونیدلینگ و همچنین نور درمانی صورت وجود دارد که البته بیشتر برای درمان اسکارهای صورت مناسب هستند.

 

اسکار آکنه

یکی از انواع اسکار، اسکارهای آکنه روی صورت نسبت به  اسکار های ناشی از جراحت یا جای زخم جراحی سطحی تر هستند. این اسکار ها به راحتی و با القای کلاژن به پوست، بر طرف می شوند.

به این صورت که از یکسری روش ها مانند میکرونیلدینگ استفاده می کنند و پوست را تحریک می کنند تا کلاژن سازی کند و بافت های جدیدی ایجاد می شود. با این کار بافت و رنگ پوست شما یکدست می شود . درمان های پیشرفته صورت در بهبود پوست  بسیار موثر هستند.

جراحت / اسکار جراحی

درمان اسکار پوستی

اسکار جای زخم

اگر زخم های عمیق تری روی صورت یا بدن خود دارید، باز میکرونیدلینگ بهترین گزینه درمانی برای شما خواهد بود. این یکی از درمان های مورد قبول است ، زیرا یادآوری دائمی از باور نکردنی بدن انسان است! ممکن است شنیده باشید که به این روش درمانی خالکوبی ، سوزن زدن پوست یا درمان القای کلاژن گفته می شود.

میکرونیدلینگ بافت اسکار قدیمی شما را تجزیه می کند و در عین حال باعث تولید کلاژن، الاستین و ملانین طبیعی پوست شما می شود. ترومای کنترل شده جزئی پوست شما را تشویق می کند تا به آرامی بهبود یابد، که ظاهر و احساس بافت اسکار را بهبود می بخشد. مزیت دیگراین است که با  افزایش تولید ملانین به بازگشت رنگ طبیعی پوست شما کمک می کند.

اسکارهای سوختگی

اسکارهای سوختگی اغلب بسیار شکننده هستند. برای درمان اسکار صورت ، اگر جای سوختگی دارید که دوست دارید درمان شود، پس  واقعاً توصیه می کنیم برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید. جای زخم سوختگی شما ممکن است روی سطح ضخیم و سفت به نظر برسد، اما بافت پوست زیر سطح ممکن است بسیار شکننده باشد.

همانطور که می دانید، این درمان ها برای برطرف کردن کامل  جای زخم نیست،زیرا چنین چیزی وجود ندارد. این درمان‌ها واقعاً می‌توانند به بهبود ظاهر و احساس زخم‌های شما کمک کنند ، اعتماد به نفس شما را در این فرآیند افزایش می‌دهند اما از بین برنده کامل جای زخم نیستند.

اسکارجعبه ای

هنگامی که آکنه التهابی دارید (پاپول‌های قرمز، ملتهب، تحریک‌شده و پوسچول)، جای زخم‌های ماشین جعبه‌ای یک عواقب متداول ناگوار است. آنها معمولا سطحی هستند، اما بر خلاف لبه های گردتر و نرم تر اسکارهای چرخشی، لبه های تیزتری دارند. جای زخم‌های جعبه‌ای تقریباً شبیه این است که کسی ناخن خود را مستقیماً  داخل پوست شما کرده است. این فرورفتگی در پوست شما بافت اسکار را نگه می دارد که به سمت پایین به سمت بقیه پوست کشیده می شود.

چگونه اسکار آکنه جعبه‌ای را درمان کنید؟

این نوع اسکار را می توان با سابسیشن درمان کرد، که یک متخصص پوست یک سوزن تیز را در زیر سطح پوست شما وارد کرده تا آن بافت اسکار سخت را بشکند. برداشتن پانچ گزینه دیگری است، به این معنی که متخصص پوست ناحیه فرورفته اسکار را برمی دارد و سپس از بخیه برای کشیدن لبه های اسکار به هم استفاده می کند و شکاف را می بندد.

درمان‌های لیزری تقویت‌کننده کلاژن نیز همراه با این درمان‌ها برای تشویق پوست به تولید کلاژن و به‌طور طبیعی ساختن دوباره بافت و رنگ پوست ، بی تاثیر نیست. متخصصان مراقبت از پوست همچنین می‌توانند از پرکننده‌های مختلف یا انتقال چربی برای پر کردن جای زخم‌های جعبه‌ای استفاده کنند.

کلوئیدها

کلوئید پوستی

کلوئید

هنگامی که پوست شما تغییر رنگ و برآمدگی پیدا می کند، احتمالاً به شکلی که معمولاً کلوئید نامیده می شود، زخم می شود. این برآمدگی ها در نتیجه تلاش بدن برای التیام خود پس از التهاب ایجاد می شوند، اما بدن شما به طور تصادفی سلول های زیادی تولید می کند.

چگونه کلوئید را درمان می کنید؟

اولین راه برای حمله به کلوئید معمولا با تزریق کورتیزون است، اما این یک راه تضمینی برای کوچک کردن آنها نیست. پس از اینکه کلوئیدها کمی مسطح شدند، می توان از داروهای موضعی رتینول و درمان های لیزری نیز استفاده کرد. کلوئیدها را می توان با جراحی برداشت، اما اغلب می توانند دوباره رشد کنند ، بنابراین درمان موضعی آنها معمولاً بهترین گزینه است.

اسکارهای غلتشی

 اگر پوست شما دارای اسکارهای غلتشی یا موجی است، احتمالاً اسکارهای آکنه غلتشی دارید. آنها می توانند تقریباً شبیه نعلبکی های کوچک به نظر برسند و معمولاً بافتی موج دار به پوست می دهند. آنها معمولا سطحی تر هستند، بنابراین اگر بخواهید پوست را لیفت کنید، ممکن است تشخیص وجود آنها دشوار باشد.

“شانه” آنها (اصطلاحی که متخصص پوست برای اشاره به لبه های چیزی استفاده می کند) معمولاً نرم و صاف است.  متأسفانه، این نوع اسکار با افزایش سن، زمانی که پوست شما سفتی و کشسانی طبیعی خود را از دست می دهد، آشکارتر و یا شدیدتر می شود.

چگونه اسکارهای آکنه غلتکی را درمان می کنید؟

یکی از روش های درمان اسکار بدن و پوست، لیزر درمانی است. لیزر درمانی روشی رایج برای هدف قرار دادن اسکارهای غلتشی است، زیرا لایه‌های بالایی پوست شما را مجدداً می سازد. متأسفانه این یک گزینه نهایی نیست .

لیزر درمانی چندین جلسه طول می کشد و ممکن است به مدتی استراحت نیاز داشته باشد، اما آنها یک راه عالی برای هدف قرار دادن بافت اسکار و تشویق تولید کلاژن هستند. فیلرهای صورت گزینه مناسب دیگری برای بیماران هستند. آنها برای اصلاح اسکارهای متوسط ​​تا شدید صورت ناشی از آکنه مورد تایید هستند.

امیدوارم این پست برای شما مفید بوده باشد. درمان‌های کاهش اسکار واقعاً می‌توانند به بهبود اعتماد به نفس شما کمک کنند و به شما آزادی زندگی خود را بدهند، بدون اینکه نگران دیدن زخم‌های آشکار توسط افراد باشید.

منبع

https://www.nikkibutler.co.uk/2020/04/09/is-there-a-treatment-for-scars/

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات قالب -> هدر -> منو -> منو موبایل (دسته ها) تنظیم کنید
سبد خرید