مرکز آرایش دائم

آرایش دائم چیست؟ انواع آرایش دائمی ۲۰۲۲

آرایش دائم صورت از جمله خدماتی است که در مراکز آرایشی ارائه می شود. و در واقع فرآیندی است که طی آن با استفاده از قلم حاوی اکسید آهن، رنگدانه های طبیعی رنگی در زیر پوست صورت قرار می گیرند. در این روش از یک سوزن بسیار ظریف استفاده می شود. این سوزن ها صدها سوراخ کوچک در دقیقه روی پوست ایجاد می کنند. انواع آرایش دائم معمولاً روی لب ها ، پلک ها و ابروها انجام می شود.

با به کار گیری انواع آرایش های دائمی می توان یک زیبایی دائم برای فرد ایجاد کرد و باعث می شود که از هرگونه مواد آرایشی بی نیاز شد، برای دریافت هر گونه خدمات زیبایی دائمی باید به یک مرکز آرایش دائمی معتبر مراجعه نمایید.

تکنیک های آرایش دائم صورت علاوه بر کاربرد‌های زیبایی در حوزه پزشکی نیز کاربرد وسیعی دارند و به به عنوان پوششی برای ناهنجاری های پوستی  هنگام تولد ، لکه های ناشی از پیری و تغییر رنگ پوست در اثر بیماری های مختلف استفاده می شود. این روش به کسانی که در اثر بیماریهایی مانند آلوپسی و افرادی که شیمی درمانی کرده اند رنج می برند ، کمک می کند.

فواید آرایش دائم

 • اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد.
 •  با یک خط چشم بدون لک و ضد آب، چشمان خود را برجسته کنید  .
 • صورت خود را با ابروهایی با ظاهر طبیعی کنید.
 • لب های خود را مشخص کنید و پری و رنگ را اضافه کنید.
 • رنگ لب را که مکمل رنگ پوست و مو است، تقویت کنید.
 • یکی دیگر از فواید آرایش دائم این است که به صورت و ویژگی ها تعادل دائمی بدهید.
 • آزادی و راحتی از برنامه آرایش روزانه.
 • به کسانی که از نظر جسمی ناتوان هستند یا در آرایش کردن مشکل دارند کمک کنید.
 • کمک به افرادی که به آرایش معمولی حساسیت دارند.
 •  از فواید آرایش دائم پوشاندن عیوب و جای زخم روی صورت.
 • اصلاح ویژگی های نامتقارن صورت.
 • برای پرستاران و کارمندانی که مجاز به آرایش در محیط های استریل نیستند عالی است.
 • به افرادی اجازه دهید که اکنون می توانند در ورزش شرکت کنند و با آرایش های لکه دار، محو شده و رگه دار خداحافظی کنند.
 • صرفه جویی در زمان از مهمترین فواید آرایش دائم است. نیازی به صرف وقت ارزشمند خود برای آرایش کردن نیست. زمان در دنیای امروز چنین کالایی است.
 • استرس را کاهش می دهد – یک بار لغزش مچ دست و خط چشم شما لکه دار می شود. نیازی به استرس روی این موضوع نیست.
 • از تحریک چشم جلوگیری می کند که ممکن است هنگام کشیدن خط چشم به طور تصادفی چشم خود را لمس کنید.
 • با گرفتن تکه های خط چشم بر روی مخاطبین آنها خداحافظی کنید.
 • با افزایش سن، مهارت های حرکتی شما شروع به بدتر شدن می کند و این امر باعث می شود که هنگام آرایش کردن، دست ثابتی داشته باشید. یکی دیگر از فواید آرایش دائم آسان کردن آرایش برای سنین بالا است.

سوالات متداول درباره انواع آرایش دائمی

پایه و اساس آرایش دائمی و تاتو هر دو یکسان است. زیرا هر دو روش پوست را سوراخ می کنند و رنگدانه را زیر پوست قرار می دهند، که منجر به “خالکوبی دائمی” می شود.  اما روش کاشت و عمق رنگ کاشته شده متفاوت است.  دستگاه‌های مورد استفاده معمولاً متفاوت هستند تا امکان رسوب بیشتر رنگدانه با عمق کمتر را فراهم کنند.  در آرایش دائمی صورت معمولاً رنگدانه ها به عمق پوست نفوذ نمی کنند. همچنین رنگ های استفاده شده معمولاً بیشتر متناسب با صورت هستند.

روش‌های آرایش دائمی صورت با استفاده از دستگاه‌های مختلفی از جمله دستگاه‌های دیجیتال و دستگاه غیر ماشینی یا دستی انجام می‌شود. این فرآیند شامل یک مشاوره، تزریق رنگدانه، و حداقل یک یا چند بازدید بعدی برای ارزیابی کار طراحی بهبود یافته و رنگ رنگدانه است.

 • افرادی که خواهان زیبایی طبیعی چهره خود هستند.
 • به ویژه برای افرادی که به دلیل آلرژی و حساسیت های پوستی نمی توانند از لوازم آرایشی استفاده کنند.
 • ورزشکارانی که می خواهند برای فعالیت های ورزشی مانند شنا، پیاده روی، دوچرخه سواری، تنیس، ایروبیک بهترین ظاهر را داشته باشند.
 • افرادی که نمی‌خواهند نگران پاک شدن آرایش با «عرق کردن» و استفاده مجدد از لوازم آرایشی باشند.
 • مبتلایان به بیماری های مرتبط با مهارت دست مانند آرتریت، بیماری پارکینسون، ام اس، بازماندگان سکته مغزی که توانایی آرایش کردن ندارند.
 • افراد پرمشغله که نمی خواهند وقت خود را صرف آرایش کردن نمایند.

آرایش دائم صورت یک عمل زیبایی است که شامل کاشت رنگدانه ها در زیر پوست برای ایجاد اثرات آرایشی دائمی است. به این روش تاتو زیبایی یا آرایش دائمی نیز گفته می شود . ناگفته نماند؛ متخصصان این کار، متخصص آرایش دائم نامیده می شوند.

تقاضای بازار برای زیبایی دائم همچنان در حال افزایش است .  و انتظار می‌رود این روند در آینده‌ نیز ادامه پیدا کند. بنابراین  زمانی بهتر از اکنون برای تبدیل شدن به یک متخصص آرایش دائم صورت وجود ندارد.

چه چیزی باعث افزایش تقاضا برای آموزش آرایش دائم صورت است؟

 خوب، شکی نیست، میل به داشتن ظاهری عالی بدون شک عامل مهمی برای افزایش محبوبیت  انواع روش های آرایشی دائمی در سالهای اخیر است.  اما این روش کاربردهای گسترده تری دارد.

این یک روش مفید برای بازماندگان سرطانی است که پس از انجام شیمی درمانی دچار ریزش مو شده اند. برای برخی از بیماران، ریزش مو می تواند منبعی برای افزایش اضطراب و بیماریهای روحی باشد.  آرایش دائمی می تواند در اینجا کمک کند. رنگدانه ها را می توان برای جبران کمبود مو وارد کرد. در نهایت، این امر به افزایش اعتماد به نفس بیمار و جلوگیری از دردی که گاهی اوقات توسط بیماران سرطانی در دوران بهبودی تجربه می‌شود، کمک می‌کند.

۱- گذراندن دوره آموزش آرایش دائمی و دریافت مدرک

گذراندن دوره آموزش آرایش دائم صورت اولین قدم واضح برای تبدیل شدن به یک متخصص زیبایی دائمی است.  برای تبدیل شدن به یک متخصص حرفه ای زیبایی دائمی، مسیر یادگیری زیادی در پیش رو دارید. بهترین راه برای کوتاه کردن این مسیر یادگیری این است که نه فقط از هر کسی، بلکه از بهترین مربیان این حرفه را بیاموزید.
بنابراین از کیفیت کار مرکزی که برای گذراندن دوره آموزش آرایش دائم انتخاب کرده اید ، اطمینان حاصل کنید.  به خصوص در مورد تجربه اساتید ونتایج دانش آموختگان مرکز مورد نظر خود پرس و جو کنید.

۲-  دریافت مجوز برای تاسیس مرکز آرایش دائم

گرفتن مدرک و مجوز شروع به کار در سراسر کشور شرایط یکسانی دارد. پس از گذراندن دوره آموزش آرایش دائم با داشتن شرایط زیر می توانید شروع به کار کنید

 • حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید
 • ارائه گواهی پاتوژن های منتقله از طریق خون
 • و ارائه گواهی واکسیناسیون هپاتیت.

اما در نظر داشته باشید حتی با داشتن شرایط فوق و گرفتن مدارک و مجوزهای لازم برای موفقیت در این زمینه باید بسیار تلاش کنید و دوره آموزش دائم خود را در دراکز معتبر بگذرانید و از تجربیات اساتید مجرب استفاده نمایید.

آرایش دائمی زیبایی بسته به آنچه شما به دنبال آن هستید می تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد.

انواع آرایشهای دائمی عبارتند از:

 • آرایش دائمی ابرو
 • خط چشم دائمی
 • خط لب، رژلب و یا ترکیب هردو
 • استتار اسکار و نواقص پوستی
 • شبیه سازی مو و مژه
 • رنگدانه آرئولا

توجه: برخی از این روش‌ها از تکنیک‌های پیشرفته‌تر (تکنیک‌های پیراپزشکی) استفاده می‌کنند. بنابراین به یک مرکز آرایش دائم صورت مجرب با آموزش پیشرفته نیاز دارند.

این روش ها ماندگاری بالایی دارند، زیرا رنگدانه در لایه زیرین پوستی قرار می گیرد. بنابراین نمی‌توان آن را شست. با این حال، مانند هر تاتو دیگری به مرور زمان کمرنگ می شود.  نیاز به نگهداری دوره ای دارد، که به عنوان ترمیم مجدد رنگ شناخته می شود.

ماندگاری آرایش دائمی صورت بسته به سبک زندگی افراد (قرار گرفتن در معرض نور خورشید) و رنگ(های) مورد استفاده متفاوت است. همچنین به مرور زمان رنگدانه های زیر پوست ، تحت تاثیر محصولات موضعی اعمال شده روی پوست قرار می گیرد.

مانند سایر انواع تاتو، آرایش دائمی می تواند خطرات و عوارض جانبی برای سلامتی داشته باشد:

درد

انجام هر نوع تاتو می تواند باعث ناراحتی شود. میزان دردی که احساس می کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نازکی ناحیه پوستی که تاتو می شود. با این حال در مرکز آرایش دائم  قبل از شروع به کار، پوست را بی حس می کنند.

تورم، حساسیت و کبودی

عوارض جانبی کوتاه مدت آرایش دائمی ممکن است شامل تورم، حساسیت به لمس و به ندرت کبودی باشد. با این حال، نواحی خاصی از صورت بیشتردر معرض عوارض جانبی قرار دارند. به عنوان مثال، آرایش دائمی ابروها عوارض کمی دارد. در حالی که خط چشم و خط لب ممکن است باعث تورم متوسط ​​و گاها کبودی شود.

یک قاعده کلی وجود دارد که هر چه کار بیشتر باشد، احتمال عوارض جانبی بیشتر است. در هر صورت مهم نیست که چه نوع آرایش دائمی می کنید، برای چند روز باید عوارض آن را تحمل کنید.

عفونت

در حالی که برخی از عوارض جانبی مربوط به مکان خاص هستند. سایر خطرات از خود تاتو ناشی می شود. به عنوان مثال، تمام تاتوهای دائمی خطر عفونت را به همراه دارد. اگر متخصص آرایش دائم شما از تجهیزات یا سوزن هایی استفاده می کند که به درستی استریل نشده اند. یا از جوهر آلوده استفاده می کند. ممکن است در معرض خطر بیماری های عفونی مانند هپاتیت، عفونت های پوستی و حتی HIV باشید.

مشکلات ظاهری

تاتو کردن هر چیز دائمی روی صورت تا حدودی خطرناک است. نظرات تغییر می‌کنند. همینطور رنگ و استحکام صورت نیز تغییر می‌کند. و این تغییرات ممکن است باعث نارضایتی از آرایش دائمی شما شود. خطاهایی که متخصص تاتو شما انجام می دهد کاملاً قابل مشاهده است. هزینه آرایش دائمی بالا است و پاک کردن آن سخت و پرهزینه است.

قبل از انتخاب مرکز آرایش دائم، مهم است که در مورد تمام خطرات و همچنین فواید آن فکر کنید.

در فرایند آرایش دائمی صورت درد وجود دارد اما می توان آن را کنترل کرد . سطح درد به آستانه تحمل درد فرد بستگی دارد.  بی حس کننده موضعی برای خط چشم و ابرو و لب  استفاده می شود . و معمولاً به از بین بردن یا تسکین درد کمک می کند.  برای کنترل بیشتر درد بهتر است تاتو در دوران قاعدگی انجام نشود.

اغلب رنگ تاتو شده پس از بهبودی مانند طراحی اولیه به نظر نمی رسد. زیرا میزان رنگ پذیری پوست و همچنین نحوه کار آرایشگر و  مراقبت های بعدی بر روی نتیجه نهایی تاثیرگذار هستند. آرایش دائمی یک فرآیند است و حداقل برای یک بار ترمیم تاتو باید برنامه‌ریزی شود. توصیه می‌شود که هر ترمیم جزئی مورد نیاز برای آرایش اولیه حداکثر تا چهار هفته پس از مرحله اول انجام شود. حداقل زمان استاندارد برای ترمیم کارهای با جزئیات بالا مانند آرایش لب شش هفته است.

لب‌ها به دلیل ماهیت ظریف، دستور کار درمانی متفاوتی نسبت به آرایش در سایر قسمت‌های صورت دارند. بازه‌های زمانی ذکر شده بسته به مشخصات سلامتی و سن مشتری متفاوت است. اما حداقل استانداردهای خوبی برای بررسی هستند.

این یک سوال بسیار رایج است و پاسخ به آن آسان نیست. این روش ها معمولا بین ۱ تا ۳ سال دوام می آورند. اما مواردی وجود داشته است که تاتوهای زیبایی بیش از ۲۰ سال دوام داشته باشد. البته ماندگاری آرایش دائم صورت به عوامل زیادی بستگی دارد. نوع پوست افراد، شرایط پزشکی، رنگ‌های مورد استفاده و …

ما معمولاً توصیه می کنیم رنگ هایی را که معمولاً به صورت روزانه استفاده می کنید همراه خود ببرید.  در مرکز آرایش دائم صورت قبل از انتخاب رنگ تاتو ، رنگ پوست و نتیجه دلخواه شما در نظر گرفته می شود. مهم است که بدانید رنگ ها پس از کاشت تغییر می کنند.  یک رنگ مشابه را می توان برای ۲۰ نفر استفاده کرد. در حالی که هر بیست نفر در نتیجه رنگ های متفاوتی دارند. این به این دلیل است که بسیاری از موارد مختلف مانند موارد زیر می توانند بر رنگ نهایی تأثیر بگذارند.

 • ته رنگ پوست
 • دارو و شرایط پزشکی
 • محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود
 • قرارگیری در معرض نور خورشید
 • محصولات مبتنی بر اسید
 • ترکیب سلولی پوست
 • رعایت نکردن دستورالعمل های ارائه شده برای مراقبت های بعدی.

بلافاصله پس از درمان، رنگ روشن تر، عمیق تر و زنده تر از رنگ مورد نظر خواهد بود . همچنین به یاد داشته باشید که پوست نیز خراشیده شده است. بنابراین تا ۶۰ درصد رنگدانه ممکن است در طول دوره بهبودی از بین برود. با بهبودی پوست، رنگ آن نرم تر و روشن تر می شود. حداقل ۶ هفته برای مشخص شدن رنگ نهایی صبر کنید.

اطمینان حاصل کنید که ناحیه ای که قرار است تاتو شود، سالم، هیدراته و در بهترین حالت خود باشد. زیرا این امر باعث بهبود سریع با کمترین عوارض می شود.  زمان ترمیم تاتو در افراد متفاوت است.  می تواند از ۴ روز تا ۱۴ روز باشد. اکثر مشتریان روز بعد امور روزمره را از سر می گیرند.

بسته به ناحیه تاتو شده، قرمزی، خشکی و تورم جزئی ممکن است رخ دهد. تورم معمولاً در عرض چند ساعت فروکش ‌کند. (به جز تاتو رژ لب که ممکن است بهبود آن تا ۲۴ ساعت طول بکشد) خارش اولین علامت بهبودی است. لطفاً مطمئن شوید که ناحیه مورد نظر را خارش ندهید و آن ناحیه را چرب نگه دارید . زیرا خارش باعث ایجاد لکه در ناحیه تاتو می شود.

اگر دستورالعمل‌های مناسب استریل‌سازی و ضدعفونی رعایت شود و لوازم آرایشی دائمی کاملاً ایمن باشند ، انجام این کار عوارضی ندارد. حرفه ای ها در این صنعت به طور معمول در کلاس های ایمنی و بهداشت شرکت می کنند، تا از اصول ایمنی به خوبی آگاه شوند.

این دستورالعمل‌ها شامل موارد زیر است:

 • تمام سوزن ها باید برای هر مشتری نو و استریل باشند. سوزن های جدید و استریل باز نشده باید در حضور شما باز شوند.
 • قطعات یکبار مصرف و دستگاه استریل شده یکبار مصرف باید توسط متخصص خریداری شود و بلافاصله پس از اتمام کار دور ریخته شوند.
 • تجهیزات حفاظت فردی مانند پیش بند یکبار مصرف و دستکش باید برای هر مشتری جدید باشد و در صورت نیاز در طول کار تعویض شود.
 • تکنسین باید تمیز و مرتب باشد.
 • روکش صندلی/تخت یکبار مصرف باید برای هر مشتری جدید باشد.
 • اتاق یا محل کار باید در محلی عاری از سایر آلاینده ها باشد.
 • گرد و غبار یا سایر مواد شیمیایی وجود در محل وجود نداشته باشد.

اگر در انتخاب آرایشگر دائم خود اشتباه کنید و به یک مرکز آرایش دائم غیر حرفه ای مراجعه کنید ، ممکن است با ابروهای نامرتب و تغییر رنگ داده شده ، خط چشم های نامتوازن ، لب های بدون تقارن و یا موارد دیگر مواجه شوید. اشتباهاتی گران قیمت که جبران آنها دشوار است . یا بدتر از آن مانند ایجاد عفونت و یا بیماری های پوستی سلامتی شما تحت تاثیر قرار گیرد.

در ادامه ۸ فاکتور مهم بیان شده است ،که باید هنگام انتخاب آرایشگر دائمی به آنها توجه کنید.

۱- آموزش لازم و تجربه کافی

 • آرایشگر در کدام مرکز آموزشی و توسط چه افرادی آموزش دیده است است؟
 • آیا او دوره کارآموزی را گذرانده است؟ چه نتیجه ای داشته است ؟
 • مدرک کارآموزی و گواهی ایجاد مرکز شخصی را کسب کرده است؟
 • آیا این آرایشگر مورد نظر تجربه انجام آرایش دائم حرفه ای صورت روی افراد از نژاد های مختلف با رنگ پوست های گوناگون را دارد؟
 • در سال گذشته چه تعداد آرایش دائمی انجام داده است؟
 • آیا فرد مورد نظر همواره به تکنیک ها و آموزش های روز دنیا توجه می کند؟

۲- مدارک لازم برای انجام خدمات آرایشی

هنگام انتخاب آرایشگر دائم حتما باید بپرسید که آیا فرد مورد نظر تمام مجوزها و گواهینامه های مورد نیاز قانونی را دارد یا نه ، خجالت نکشید . 

این گواهینامه ها تضمین می کند که آرایشگران از سوزن های یکبار مصرف استفاده کنند . همچنین آموزش های مربوط به سلامتی و بهداشت را دیده اند. و روش های مناسب را در انجام کار خود بکار می گیرد.

۳- مشاهده نمونه کارهای انجام شده قبلی

هیچکس نباید یک آرایشگر را بدون دیدن نمونه کارهایش انتخاب کند. بنابراین انتخاب آرایشگر دائم بدون دیدن نمونه کار های او  اشتباه  است.  نمونه کارهای قبلی را ببینید تا بتوانید در مورد سبک، تکنیک و توانایی کلی آرایشگر در انجام آرایش دائم مطلع شوید. بیشتر آرایشگران دائم حرفه ای نمونه کارهایی دارند که خوشحال می شوند به شما نشان دهند.

۴- نظرات یا توصیه های مشتریان قبلی

برای انتخاب آرایشگر دائم اگر بتوانید از افرادی که قبلا تجربه دریافت خدمات از فرد مورد نظر داشته اند مشورت بگیرید بسیار مفید خواهد بود. بیشتر مراکز آرایشی و آرایشگران در وب سایت های خود درمورد نظر مشتریان سوال پرسیده و جواب ها را به اشتراک گذاشته اند. آنها را بررسی کنید تا از نحوه کار و رضایت  مشتریان از مهارت آرایشگر مورد نظر مطلع شوید.

۵-استفاده از مواد و رنگدانه های مناسب

برخلاف آنچه مردم فکر می کنند، آرایش دائمی با همان مواد و جوهر های تاتو بدن انجام نمی شود.

آرایشگران دائم از رنگدانه های دارای اکسید آهن برای ایجاد ظاهری  صاف تر و طبیعی تر استفاده می کنند. از آرایشگر خود درمورد نوع مواد و رنگدانه ها سوال کنید.

۶- مهارت های ارتباطی

عامل مهم دیگر در انتخاب آرایشگر دائم حرفه ای نحوه برخورد و رفتار آرایشگر است. هنگام ملاقات در جلسه اول به طرز رفتار پرسنل مرکز آرایشی توجه کنید .

نکاتی در این مورد که باید به آنها توجه کنید :

 •  آیا می توانید با آرایشگر و دیگر متخصصین مرکز آرایشی به راحتی صحبت کنید؟
 • فرد مورد نظر درمورد نحوه کارش به خوبی بری شما توضیح می دهد؟
 • نحوه پاسخ گویی پرسنل آرایشی چگونه است؟
 • آیا  پاسخ های واضح و روشنی به شما می دهند؟ یا سطحی و گیج کننده؟

۷- چقدر با آرایشگر خود احساس راحتی دارید؟

شاید این فاکتور در انتخاب آرایشگر دائم صورت بی اهمیت به نظر برسد اما احساس راحتی و برخورد دوستانه آرایشگر می تواند در روند عمل زیبایی به شما کمک کند.

ما به شما توصیه می کنیم که صبور باشید و مدت زمان زیادی را صرف یافتن یک مرکز آرایش دائم معتبر کنید. تا یک آرایشگر با اخلاق خوب و حرفه ای را پیدا کنید.

۸- ضمانت دادن بابت ایرادات احتمالی

همانطور که قبلا اشاره کردیم ، انواع آرایش دائم صورت عمل زیبایی محسوب می شوند که بسیار ظریف هستند. گاهی اوقات نتایج آن طور که انتظار داریم نمی شوند، بنابراین از مرکز آرایش دائم سوال بپرسید که نحوه کار به چه صورت است. اگر رنگ ایجاد شده همان رنگ انتخابی نباشد یا قسمتی از  رنگدانه را از دست بدهید و یا تقارن لازم ایجاد نشود. هزینه انجام دوباره را بر عهده می گیرند؟ یا هزینه خدمات اصلاحی از صورت حساب شما کسر می شود؟

زمانی که مرکز آرایشی نحوه کار آرایشگرانش را تضمین می کند و هرگونه اصلاح بعد از عمل می پذیرد. شما با خیالی آسوده از ضمانت کار متخصص آرایش دائم می توانید به آن مرکز مراجعه کنید.

در هنگام انتخاب مرکز آرایش دائم، به نحوه تبلیغات و معرفی مرکز مورد نظر در فضای مجازی و همچنین نظرات مشتریان سابق درمورد آن توجه کنید.

اگر با نکات زیر مواجه شدید نشان می دهد انتخاب درستی نیست:

 • نداشتن رسانه اجتماعی یا وب سایت جهت معرفی خدمات و نمونه کارهای خود.
 • نظرات منفی در مورد آرایشگر و مرکز آرایشی
 • قیمت ها با تخفیف بسیار بالا
 • ابزار یا فضای کار غیر حرفه ای
 • عدم آموزش یا گواهینامه مناسب
 • قیمت های بسیار پایین که اغلب از کمبود تجربه یا نتایج منفی حکایت دارد.

اگرچه نادر است، اما برخی از افراد واکنش های آلرژیک به برخی از رنگدانه های آرایش دائم را تجربه کرده اند. علائم یک واکنش آلرژیک ممکن است شامل بثورات خارش دار و تورم باشد.

افراد می توانند در هر زمان به هر چیزی حساسیت داشته باشند. با این حال، آلرژی به رنگدانه نادر در نظر گرفته می شود. برخی از پزشکان توصیه می کنند که افراد مبتلا به آلرژی های محیطی یا آلرژی به آرایش های معمولی، از روش های زیبایی دائمی استفاده کنن. زیرا می توانند جایگزین محصولات آرایشی شوند که افراد به آن حساس هستند.

 

افراد مبتلا به دیابت اگر سطح قند خونشان به خوبی کنترل شود، می توانند در صورت صلاحدید پزشک آرایش دائم را انجام دهند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله دیابت و تاتو مراجعه نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات قالب -> هدر -> منو -> منو موبایل (دسته ها) تنظیم کنید