محصولات زیبایی و جوانسازی

حتماً تاکنون برایتان پیش آمده است که وقتی محصولات مراقبت از پوست جدید می خرید ، می خواهید بدانید که ترتیب استفاده از این محصولات را بدانید. یا شاید هم جزء آن دسته از افراد هستید که علاقه زیادی به محصولات زیبایی و جوانسازی پوست و روتین های مناسب پوستی دارید. ما در این مقاله قصد داریم تا تریتب روتین مناسب انواع پوست و مواد مناسب و اینکه چرا این رتین ها مناسب هستند را مورد بررسی قرار دهیم . اگر به این موضوع علاقه مند هستید ، پس تاپایان این مقاله با ما همراه باشید.

میکرونیدلینگ پوست صورت چیست و چه تاثیری بر زیبایی دارد

چرا ترتیب استفاده از محصولات مراقبتی اهمیت دارد؟

استفاده از محصولات مراقبت از پوست به ترتیب ، باعث می شود که پوست شما مزایای کامل هر محصولی که از آن استفاده می کنید را دریافت کند.

ترتیب استفاده از محصولات مراقبتی و زیبایی بسیار مهم است.  وظیفه پوست این است که اجازه ندهد هیچ موادی وارد بدن نشود. اما ما از محصولات مراقبتی و گاهاً محصولات زیبایی به این دلیل استفاده می کنیم که می خواهیم آنها وارد پوست شوند . تا وظیفه ای که برای آن ساخته شده اند را انجام دهند. و فقط بعضی از این محصولات با فرمولاسیون های خاص ، می توانند به پوست نفوذ کنند. و اگر شما از این محصولات به ترتیب استفاده نکنید ، نتیجه  خیلی خوبی را از روتین مراقبتی خود  نخواهید گرفت.

یکی از درمانهای آکنه نور درمانی صورت یا لایت تراپی صورت است که باعث برطرف کردن لکه ها از صورت می شود. می توانید این کار را در برنامه مراقبت از پوست خود قرار دهید.

اصول روتین مراقبت از پوست

گذشته از ترتیب کاربرد ، برخی از کارشناسان معتقدند که باید مدت زمانی را که پوست شما برای جذب محصولات استفاده شده ، نیاز دارد را  نیز در نظر بگیرید. با این حال ، از آنجا که اکثر ما اغلب برای رسیدن به جایی عجله داریم . مطمعناً نمی توانیم زمان زیادی را برای روتین های پوستی ، صرف کنیم. بنابراین همیشه از روتین های مراقبتی  کاربردی و ساده استفاده کنید که وقت شما را هم نگیرد.

در دستور العمل بسیاری از محصولات مراقبت پوستی آمده است که برای اطمینان از نفوذ مناسب مواد در پوست باید پنج تا ۳۰ دقیقه  بین هر مرحله از روتین ، فاصله باشد. اما چه کسی وقت این ها را دارد؟

اگر روتین مراقبتی خود را زیاد پیچیده کنید ، عمل به آن سخت می شود .حتی ممکن است از انجام آن خسته شوید. می توانید بین هر مرحله استفاده از محصولات مراقبت از پوست کمی (یک دقیقه) مکث کنید تا هر محصول بتواند با پوست واکنش نشان دهد .به عنوان مثال ، شب ها ، پس از شستن صورت و استفاده از سرم یا کرم های شب ، یک کرم مرطوب کننده کنار تخت خود داشته باشید تا بعد از اینکه به تخت رفتید ، از آن استفاده کنید .

نصیحت دیگر ، اینکه پوست شما منحصر به فرد است و هیچ کس مثل شما نیست. مهم نیست متخصصان  زیبایی چه می گویند ، مهم این است که آنچه را که برای شما مفید است بیابید و استفاده کنید و همیشه با پوست خود مهربان باشید.

اهمیت ترتیب روتین های پوستی

اصول مراقبت از پوست

ترتیب لایه به لایه استفاده از محصولات مراقبتی

یک قاعده ساده که باید رعایت شود این است که محصولات مراقبت از پوست را از نازک  به ضخیم ترین یا از مایع به کرم  استفاده کنید. . شما باید  ابتدا از محصولات حاوی موادی استفاده کنید که برای نفوذ به پوست بسیار مهم هستند (مانند آنتی اکسیدان های موجود در سرم) و با محصولاتی که باید روی آنها قرار گیرد به پایان برسانید (مانند کرم ها، نرم کننده ها، مرطوب کننده ها).

روتین  روزانه مراقبت از پوست:  راهنمای گام به گام

دقت کنید که ، روتین صبحگاهی شما  باید برای محافظت در برابر آفتاب ، آلودگی و عناصر این چنینی باشد . بنابراین پد های لایه بردار و محصولات درمانی مانند رتینول را برای شب بگذارید.

 • مرحله ۱: تمیز کننده

صبح ، ابتدا صورت خود را با آب گرم بشوریید . در صورت لزوم می توانید صورتتان را با یک پاک کننده ملایم صورت که مناسب نوع پوست شماست بشویید.

 • مرحله ۲: تونر

اکثر مردم ترجیح می دهند که از استفاده از تونرها صرف نظر کنند ،  و همه اینها به دلیل باور اشتباه درمورد تونر ها است . آن ها فکر می کنند که استفاده از تونر باعث تحریک پوست می شود. خوشبختانه ، دیگر اینطور نیست. آنها منافذ کوچک روی پوست را باز می کنند تا پوست صورت نفس بکشد همچنین مدل های جدید تونر ها، می توانندکارهای مفیدی از جمله  تحویل آنتی اکسیدان ها ، مشتقات ویتامین B و حتی تقویت کننده اسیدها به پوست را انجام دهند. علاوه بر این ، هر نوع تونر برای یک مشکل پوستی متفاوت در نظر گرفته شده است ، بنابراین مهم است که از نوع مناسب برای  پوست خود استفاده کنید.

اگر تمام عمر خود را بدون استفاده از تونر گذرانده اید و پوست شما سالم به نظر می رسد. نیازی به استفاده از آن نیست. تونرها برای کمک به بازگشت pH پوست پس از اینکه از صابون ها تبدیل به یک مشکل اساسی برای پوست شدند. ایجاد شده اند. تمیزکننده های صورت در حال حاضر آنقدر متعادل شده اند که استفاده از  تونرها دیگر یک مرحله ضروری نیست. اگر یک نوع تنر دارید که سالهاست از آن استفاده می کنید و دوس دارید که فقط از آن استفاده کنید .مشکلی برای پوست شما نخواهد داشت.

تونر ، مرحله دوم در روتین روزانه

اهمیت تونر در روتین روزانه پوست

 • مرحله ۳: سرم آنتی اکسیدان

سرم ها موادی غلیظ و غنی از مواد مغذی هستند که مشکلات پوستی خاصی را برطرف می کنند ، بنابراین بهتر است  که تا حد امکان  استفاده از آن ها را در الویت قرار دهید. امروزه سرم های مختلفی در بازار موجود است ، اما برای استفاده در  روز ، سرم های آنتی اکسیدانی را توصیه می کنیم که مزایای مختلفی دارند .(  مانند از بین بردن واکنش التهابی پوست تا خنثی کردن آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش و آلاینده های محیطی)

 • مرحله ۴: کرم چشم

مرحله بعدی در ترتیب استفاده از محصولات مراقبت از پوست ، کرم دور چشم است. استفاده از کرم دور چشم حداقل هر شب-اگر نه دو بار در روز-از ۲۰ سالگی بسیار مهم است. این کرم برای حفظ سلامت و ضخامت پوست پلک مهم است.  استفاده از کرم  دور چشم باعث می شود که پوست این ناحیه دیرتر دچار ناصافی ، سستی و چروک شود.

کلید رسیدن به یک نتیجه خوب ،استفاده منظم از  یک چیز است.  استفاده از کرم دور چشم به مرور زمان باعث می شود پوست پلک حالت ارتجاعی داشته باشد و از خطوط ریز یا از دست دادن کلاژن جلوگیری  کند. به یاد داشته باشید: هیچ چیز جادویی نیست. نتایج یک شبه رخ نمی دهند. شما می توانید با انتخاب کرم دور چشم دارای SPF یا استفاده از کرم ضد آفتاب .هر روز از پوست ظریف اطراف چشم خود محافظت کنید.  همچنین توصیه می شود که هنگام استفاده از عینک آفتابی در خارج از منزل، برای محافظت در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش و خطوطی که می توانند در گوشه چشم شما از چروک افتادن محافظت کنند ، استفاده کنید.

 • مرحله ۵: درمان لکه ها

داروهای تجویزی برای درمان نقاط  دارای آکنه باید تا حد امکان به ترتیب و  به صورت متداوم مصرف شوند تا مزایای آنها به حداکثر برسد.

از آنجا که درمان لکه های آکنه در ترکیبات فعال متفاوت است ، بهتر است تا نحوه استفاده از محصولات مراقبت از پوست را مطالعه کنید و  یا برای استفاده از آن با متخصص پوست خود مشورت کنید. مثلاً بنزوئیل پراکسید ، یک داروی رایج برای درمان لکه های آکنه است.  این دارو یک تا سه ساعت زمان نیاز دارد، تا بتواند روی صورت تاثیر بگذارد. هرگونه کرمی که قبل از اتمام  این زمان بر روی پوست اعمال شود، مانع از عملکرد صحیح ماده فعال می شود.

به یاد داشته باشید که درمان های آکنه می توانند پوست شما را خشک کنند. بنابراین همیشه فقط در نقاطی که به آن نیاز دارید از کرم استفاده کنید.

روتین مناسب برای از بین بردن لکه ها

درمان لکه ها

 • مرحله ۶: مرطوب کننده

بله ، همه نیاز به مرطوب کننده دارند ، حتی اگر پوست چربی دارید. اگرچه بدن شما دارای سیستم روان کننده طبیعی خود است که از غدد ترشح کننده چربی برای حفظ پوشش محافظ در برابر شرایط سخت خارجی و عفونت ها است ، اکثر ما پس از آسیب های ناشی از آفتاب  سوختگی، آب و هوا و مواد شیمیایی سخت به هیدراتاسیون اضافی نیاز داریم تاروی پوست ما تأثیر بگذارید

اکثر متخصصان توصیه می کنند که بهترین زمان برای استفاده از مرطوب کننده زمانی است که پوست هنوز مرطوب است ، بنابراین  بهتر است زمانی که هنوز پوستتان مرطوب و خیس است، سراغ سرم و کرم مرطوب کننده خود بروید تا بیشترین تاثیر را روی پوست شما بگذارد.

اگر برای درمان لکه های آکنه  از کرم استفاده می کنید، بهتر است هنگام استفاده از مرطوب کننده از آن قسمت ها بگذرید تا مطمئن شوید که مواد موجود در آن با مواد فعال در نقطه دارای آکنه شما تداخل ندارد.

 • مرحله ۷: ضد آفتاب

اگر از کرم ضد آفتاب فیزیکی یا شیمیایی استفاده می کنید که با مسدود کردن فیزیکی اشعه ماوراء بنفش کار می کند .کرم ضد آفتاب باید آخرین مرحله در مراقبت از پوست در طول روز باشد. وقتی از کرم ضد آفتاب شیمیایی استفاده می کنید این مرحله  کمی دشوار می شود.

کرم های ضد آفتاب شیمیایی باید به طور موثری در پوست جذب شوند ، بنابراین استفاده از کرم مرطوب کننده این کار  را به تاخیر می اندازد و مانع از نفوذ سریع در پوست می شود. با این حال ، اگر از کرم ضد آفتاب شیمیایی خود قبل از مرطوب کننده خود استفاده کنید ، مرطوب کننده شما نیز به خوبی کار نمی کند . زیرا پوست با کرم ضد آفتاب شیمیایی پوشانده شده است.

برای رفع این مشکل ، توصیه می شود که از کرم های ضدآفتاب فیزیکی دارای زینک  استفاده کنید و بعد از مرطوب کننده خود از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. زینک بی خطر و موثر است و  همچنین  به طور وسیع  در برابر اشعه های UVA و UVB  محافظت می کند.

در مورد کسانی که دوست دارند از کرم های ضد آفتاب شیمیایی استفاده کنند ، سعی کنید به دنبال  کرم هایی با فرمولی باشید که فواید مرطوب کنندگی داشته باشد ، بنابراین می توانید با محافظت از پوست خود ، نیاز روزانه خود به آبرسانی را تامین کنید.

مطلب پیشنهادی: ۰ تا ۱۰۰ مزایای اسید هیالورونیک و نحوه مصرف آن برای جوانسازی

روتین شبانه  مراقبت از پوست :  راهنمای گام به گام

از آنجایی که پوست شما به طور طبیعی در شب خود را ترمیم می کند ، روتین استفاده از محصولات زیبایی و جوانسازی  در شب باید در مورد درمان و ارائه آنچه به پوست نیاز دارد ، باشد. اگر پوست شما کدر به نظر می رسد ، لایه برداری کنید. اگر تحریک شده است ، هیدراته کنید و از آن محافظت کنید.

مراحلروتین شبانه  مراقبت از پوست

روتین شبانه  مراقبت از پوست

بهترین ترتیب استفاده از محصولات مراقبت از پوست:

 • مرحله ۱: (دو برابر) پاک کننده

برای از بین بردن آلودگی ،  چربی و آرایش  طول روز ، برخی از کارشناسان توصیه می کنند قبل از شستن صورت با یک پاک کننده ملایم ، ابتدا آرایش خود را با پد مخصوص آرایش پاک کنید. بهتر است ، این پاکسازی را دو بار انجام دهید یا به طور منظم یک جلسه فیشیال صورت داشته باشید . اول صورت خود را با یک روغن تمیز کننده و پد پاک کننده ، تمیز کنید و سپس مجدداً صورت را با پاک کننده معمولی پاک کنید.

 • مرحله ۲: تنر ها ، اسنس ها و تقویت کننده ها

اگر از تونر استفاده می کنید ، آن را مانند صبح استفاده کنید.

برخی از افراد دوست دارند  که در شب ، از لایه های مختلف انواع روتین های مراقبت پوستی استفاده کنند . این لایه ها شامل عصاره ها ، بیوتی واتر ها  یا سرم های آبرسان (اسید هیالورونیک) هستند. در بیشتر موارد ، هدف عمدتا آبرسانی و تغذیه پوست است.

از آنجا که این فرمول ها سبک هستند و تقریبا شبیه آب هستند. آنها را بعد از شستن صورت مانند تونر استفاده کنید. اگر از هر دو استفاده می کنید ، تونر و سپس اسانس را روی پوست بمالید. تونر علاوه بر پاکسازی ، خاصیت درمانی هم دارد. اگر از لایه های مختلف برای روتین شبانه خود استفاده می کنید. همانطور که قبلاً اشاره کردیم باید از لایه های ناک به لایه های ضخیم برسید.

اهمیت سرم ها و مرطوب کننده ها در روتین شبانه

 • مرحله ۳: کرم چشم

کرم های دور چشم به غیر از رفع رفع چروک و حلقه های تیره دور چشم ، می توانند از ناحیه ظریف  دور چشم ، در برابر سایر محصولات مراقبت از پوست  نیز محافظت کنند.

به طور کلی ، ناحیه اطراف چشم نازک و حساس تر از بقیه پوست صورت است . بنابراین بیشتر از نواحی دیگر مستعد تحریکات پوستی است . پس استفاده از کرم دور چشم باعث می شود که محصولات دیگری که برای صورت استفاده می کنید (که  ممکن است به پوست دور چشم شما آسیب بزند)  به ناحیه دور چشم شما نرسد.

 • مرحله ۴: درمان ها ، سرم ها و لایه برداری

مانند بقیه بدن ، پوست صورت نیز قسمت اعظمی از ترمیم و بازسازی  را هنگام خواب انجام می دهد. به همین دلیل است که اکثر روتین های  های مراقبت از پوست مانند داروهای تجویزی (ترتینوئین ، کرم های آکنه و روزاسه) ، کرم های رتینول ، درمان های لایه برداری (پد و ماسک های پوست) و سرم های ضد پیری (تزریق شده با پپتیدها ، فاکتورهای رشد و سایر مواد فعال بیولوژیکی) – بهتر است در شب استفاده شود. با این حال ،  برخی متخصصان  توصیه می کنند که به جای لایه بندی کردن همه سرم ها و کرم های درمانی ،روتین شبانه خود را با استفاده از محصولات مراقبت از پوست  که واقعاً برای پوست شما نیز است ، پر کنید.

استفاده از کرم ها، سرم ها و ماسک های متنوع و به طور کلی افزودن لایه های زیاد  روتین پوستی ، نه تنها به بهبود پوست شما کم نمی کند بلکه خطر تحریکات پوستی را در پوست شما افزایش می دهد.

روتین شبانه صورتتان را بر اساس نیاز پوستتان انتخاب کنید. نه بر اساس محصولات زیبایی و جوانسازی مختلفی که در خانه دارید. بعضی اوقات ممکن است پوست شما به هیچ مواد خاصی نیاز نداشته باشد و روتین شما  فقط شامل شستشو ، مرطوب کردن و رختخواب باشد.

در اینجا ملاحظات دیگری وجود دارد:

 • بین داروهای تجویزی (برای آکنه یا روزاسه.) یا درمان های لایه بردار (مانند پد AHA/BHA ، لایه بردار یا ماسک های سم زدایی) یکی را انتخاب کنید. اگر از هر دو در یک شب استفاده کنید .خطر تحریک پوست خود را به میزان قابل توجهی افزایش می دهید.
 • از کرم های رتینول (بدون نسخه پزشک)  و لایه بردار ها  همزمان در یک شب استفاده نکنید .
 • از لایه بردار ها کمتر استفاه کنید (  یک تا سه بار در هفته).
 • مرحله ۵: مرطوب کننده یا کرم شب

برخی از افراد از مرطوب کننده یکسان برای روز و شب استفاده می کنند. با این حال ، مرطوب کننده های شب یا کرم های شب به طور کلی ضخیم تر و سنگین تر هستند . این کرم ها طوری طراحی شده اند که در طول چند ساعت جذب شوند.

مرطوب کننده ، به ویژه مواد سنگین تر که در شب استفاده می شود . یک پوشش محافظ روی پوست ایجاد می کنند. تا از تبخیر آب در هنگام خواب جلوگیری کند.حفظ مقدار بالای آب در پوست برای بهبود و حفظ سلامت پوست کلیدی است. اگر از مرطوب کننده مناسب استفاده می کنید ، باید آخرین مرحله شما باشد. زیرا هیچ چیزی از آن عبور نمی کند. اگر پوست شما خشک است ، ممکن است بخواهید قبل از استفاده از کرم شب ، روغن صورت اضافه کنید.

ترتیب روتین های روزانه و شبانه

پیشنهاد برای ترتیب مراحل روتین شبانه و روزانه پوست

 

منبع:

https://www.dermstore.com/blog/in-what-order-do-i-apply-my-skin-care-products-infographic/

 

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات قالب -> هدر -> منو -> منو موبایل (دسته ها) تنظیم کنید
سبد خرید