نحوه ایجاد یک روتین مراقبت از پوست

آنچه در این مطلب می خوانید :

داشتن یک پوست عالی فقط به ژنتیک مربوط نمی شود . در واقع عادات روزانه و روتین مراقبت از پوست تأثیر زیادی بر آن تصویری از خود که در آینه می بینید دارد.  اما بین محصولاتی که استفاده می کنید و نظرات پزشکان و متخصصان پوست اختلاف نظر هایی  درمورد مسائل مختلفی چون نحوه مرطوب کردن و نحوه محافظت از خود در برابر اشعه ماوراء بنفش و … وجود دارد که در نهایت شما را گیج می کند. در این مقاله بهترین راه های مراقبت از پوست را آورده ایم . خواندن این مقاله شما را در انتخاب روتین مراقبتی مناسب خود ، راهنمایی می کند.

 اصلی ترین نکات مراقبت از پوست

مراقبت از پوست خود را شامل سه مرحله اصلی در نظر بگیرید:

پاکسازی – شستن صورت
تقویت کننده – متعادل کننده پوست.
مرطوب کننده – مرطوب کننده و نرم کننده پوست.

هدف از هر روتین مراقبت از پوست  این است که رنگ چهره شما را تنظیم کند تا در بهترین حالت خود باشد. و همچنین باید مشکلات و کمبود های پوستتان را پیدا کرده، و بهبود آن ها را هدف قرار دهید.  انجام روتین های مراقبتی روزانه فرصتی است تا متوجه تغییرات درون خود شوید. همانطور که پوست شما با افزایش سن نیاز به تغییرات دارد ، محصولات مورد استفاده شما نیز  باید تغییر کنند.  اجازه دهید این سه مرحله به روتین  روزانه شما تبدیل شود که پوست شما را تقویت کرده و روز شما را می سازد.

به روتین پوستی خود زمان بدهید

علم  برای ساخت بهترین محصولات مراقبت از پوست راه زیادی را طی کرده است ، اما هنوز چیزی به عنوان راه حل فوری وجود ندارد. نتایج حاصل از محصولات مراقبتی تنها با استفاده مداوم قابل مشاهده است. به طور کلی ،نتیجه استفاده از  یک محصول مراقبتی حداقل  در مدت زمان شش هفته ، یک یا دو بار در روز ، برای مشاهده  می شود.
نکته: با هر محصول مراقبت از پوست ، به ترتیب قوام-از نازک ترین تا ضخیم ترین را  روی صورت بمالید. به عنوان مثال ، پاک کننده ، تونر (در صورت استفاده) ، سرم و سپس مرطوب کننده.

مرحله اول پاکسازی

روتین مراقبت از پوست

پاکسازی پوست مرحله اول روتین پوستی

شستن صورت اساسی ترین و مهم ترین مرحله هر روتین مراقبت از پوست عادی است. پوست ما هر روز با آلاینده های محیطی ، خاک و عوامل دیگر در تماس است که باید به آرامی از پاک شوند. دو بار در روز ، صبح و شب ،  صورت خود را بشویید تا از انسداد منافذ ، تیرگی و آکنه جلوگیری شود.

پاک کننده  مناسب صورت خود را بیابید

یک پاک کننده با فرمول مناسب بدون از بین بردن روغنهای ضروری و سالم ، پوست شما را تمیز می کند. از اسکراب های لایه بردار  ممی توانید استفاده کنید (هفته ای یکبار ) و از اسکراب های  که دارای پوسته گردوی خرد شده یا مواد ساینده دیگر هستند ، خودداری کنید.

غیر کومدوژنیک دقیقاً به چه معناست؟

این اصطلاح  را اغلب در برچسب های محصولات  مراقبت پوستی می بینید، و توسط متخصصان مراقبت از پوست استفاده می شود. اما همیشه به زبانی ساده و واضح تعریف نمی شود. در اینجا یک توضیح سریع وجود دارد: اگر یک محصول ادعا می کند که کمدوژنیک نیست. به این معنی است که نباید منافذ پوست را مسدود کرده یا باعث ایجاد آکنه شود-چه با انسداد پوست ، انسداد غدد یا تحریک فولیکول مو. با این حال ، این ادعا توسط F.D.A تنظیم نمی شود و بسیاری از شرکت ها ، آزمایش های داخلی خود را برای تعیین اینکه آیا یک محصول باید کمدوژنیک در نظر گرفته شود یا خیر ، انجام می دهند. (برخی از ترکیبات رایج کمدوژنیک عبارتند از روغن نارگیل و کره کاکائو.) به طور معمول ، هرچه مواد تشکیل دهنده یک محصول کمتر باشد ، تشخیص اینکه آیا واکنشی ایجاد می کند یا خیر آسان تر است.

 مرحله دوم تقویت کننده

استفاده از تونر در روتین پوستی

نحوه استفاده از تونر

برای بسیاری ، کلمه “تونر” مواد سوزاننده دهه ۸۰ را به یادآوری می کند. مواد اصلی این  محصول مبتنی بر الکل بود که برای خشک کردن پوست چرب و از بین بردن آلودگی های صورت ،  پس از پاکسازی استفاده می شد. با این حال ، فرمولاسیون تونر های امروزی تکامل یافته است. تونر ها را به عنوان مکمل در نظر بگیرید . این مایعات رقیق مواد مغذی اضافی را به پوست شما می رسانند.  همچنین به سایر محصولات روتین شما کمک می کنند تا بهتر جذب شوند.  در عین حال چهره شما را متعادل می کنند. اکثر متخصصان ، استفاده از تونر را اختیاری می دانند. این می تواند بهرین راه برای  افزودن مواد خاصی باشد که ممکن است در سایر محصولاتی که استفاده می کنید، وجود نداشته باشند.

مواد مغذی دیگر برای پوست:

 • اسید های آلفا و بتا هیدروکسی :به آرامی سلول های مرده پوست را از بین می برند که می توانند منافذ پوست را مسدود کرده ، پوست آسیب دیده از آفتاب را بهبود بخشیده و تیرگی ناشی از آفتاب  را به حداقل برسانند.
 • اسید هیالورونیک :برای افزایش هیدراتاسیون ،پوست را آبرسانی کرده و خطوط ریز روی صورت را از بین می برد.
 • گلاب و چای سبز: برای تسکین سوزش و کاهش قرمزی با اثر ضد التهابی.
 • ویتامین E و C:  قرار گرفتن روزانه در معرض رادیکال های آزاد که می توانند پوست شما را پیر کنند ، مبارزه می کند.

تونر چیست؟

تونرها باید بعد از تمیز کردن و قبل از استفاده از دیگر محصولات ، استفاده شوند. در روش کاربرد سنتی  از تونر، یک پد پنبه ای را به تونر اضافه کرده و روی صورت خود قرار دهد. اما بهترین روش استفاده این است که چند قطره تونر را کف دست هایتان بریزید و سپس آن را روی صورت خود بکشید. یا اگر ترجیح می دهید ، می توانید  از یک پد پنبه ای استفاده کنید.  حتماً دقت کنید که هنگام استفاده از تونر نباید هیچ چیز دیگری روی پوستتان باشد.

نکته: بیشتر محصولات مراقبت پوستی را می توان صبح و شب استفاده کرد اما سعی کنید از لایه بردار ها کم تر ( هفته ای یکبار ) استفاده کنید.

درمان با سرم

نحوه استفاده از سرم

استفاده از سرم در روتین پوستی

به بیان ساده ، سرم ها مواد مورد نیازبرای روتین مراقبت از پوست هستند. این اکسیرها مملو از دوزهای غلیظ مواد فعال هستند و می توانند لکه های تیره شده و چین و چروک  را از بین ببرند. حتی اگر هیچ  پوست صورتتان هیچ مشکل خاصی ندارد ، باز هم  همه افراد، هر صبح به یک سرم آنتی اکسیدان عمومی احتیاج دارند تا در برابر آلودگی ها و اشعه های مضر و دیگر عواملی که به پوست آسیب می زنند ، محافظت شوند.  در حالی که گزینه های  زیادی برای سرم وجود دارد، سرم های زیر از بهترین مواد مورد استفاده برای پوست هستند.

 • اسید هیالورونیک: برای هیدراتاسیون و تقویت عملکرد لایه بالایی پوست شما و برای جلوگیری از از دست دادن رطوبت.
 • ویتامین C: به روشن شدن پوست کدر و کاهش لکه های تیره با استفاده مداوم ،کمک می کند.
 • رتینول ، ویتامین B3 ، پپتیدها: برای تحریک تولید کلاژن و الاستین ، پروتئین در بدن که به جلوگیری از چروک شدن پوست کمک می کند.
 • گوگرد کلوئیدی ، نیاسینامید: با کاهش التهاب ، قرمزی و تحریکات،  پوست را آرام می کند و آکنه  های پوستی را با اثرات ضد میکروبی خود بهبود می بخشد.

 نکات مفید:

اگر پوست شما چند مشکل داشته باشد ، شاید به این فکر کنید که از چند تا سرم با چندین فرمولاسیون مختلف استفاده کنید. مثلاً شما به تمام صورت خود سرم ویتامین C بزنید و سپس روی آن از یک سرم دیگر استفاده کنید. این کار ه تنها پوست شما را بهبود نمی بخد بلکه باعث التهاب و واکنش پوست می شود. بنابر این اگر پوستتان چند مشکل دارد با یک متخصص پوست  در انتخاب سرم مناسب ،مشورت کنید .

برای صرفه جویی در وقت ، سعی نکنید سرم را با مرطوب کننده خود مخلوط کنید. این امر توانایی جذب موثر سرم را کاهش می دهد. روتین های مراقبت از پوست باید یک به یک روی پوست اعمال شوند.

همه سرم ها  در یک زمان مشخص استفاده نمی شوند. برای مثال بهتر است  صبح از آنتی اکسیدان ها استفاده کنید. اکثر ما از ضد آفتاب به اندازه کافی استفاده نمی کنیم . آنتی اکسیدان ها از پوست شما در مقابل عوامل بیرونی مضر ، محافظت می کنند.

با این حال ، برخی از ترکیبات بهتر است هنگام خوابیدن و  در شب استفاده شوند. به عنوان مثال: رتینول ها در برابر آفتاب پایدار نیستند و در صورت استفاده در روز تجزیه می شوند. نتیجه نهایی این که برای استفاده از یک سرم ابتدا برچسب راهنمای روی آن را با دقت بخوانید.

 مرحله سوم مرطوب کننده

مرطوب کننده یکی از راه های مراقبت پوست

مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی

اساسی ترین عملکرد مرطوب کننده ، آبرسانی و نرم شدن پوست است. در اصل ، مرطوب کننده ها از ، از دست دادن آب در لایه های بیرونی پوست جلوگیری می کنند. آنها همچنین می توانند روغن های محافظ طبیعی و سایر اجزای سازنده داخل پوست مانند سرامیدها را تکمیل کنند.  پزشکان و متخصصان پوست توصیه می کنند که  مرطوب کننده را در تمام طول سال در روتین مراقبت از پوست خود، قرار دهید.  هر کسی با هر نوع پوستی باید از نرم کننده ها و مرطوب کننده ها استفاده کند. . پوست به طور طبیعی با افزایش سن توانایی حفظ رطوبت خود را از دست می دهد ، و فعالیت های روزانه مانند شستشو می تواند آبهای طبیعی را از سطح  پوست جدا کند.

نحوه انتخاب مرطوب کننده

همه پوست ها به رطوبت احتیاج دارند ، اما بافت مرطوب کننده شما بسته به نوع پوست شما متفاوت خواهد بود.

تفاوت کرم روز و شب

یکی دیگر از راه های مراقبت از پوست ، استفاده از کرم روز و شب است. کرم هایی که صبح استفاده می کنید مجهز به محافظت از پوست شما در برابر عوامل محیطی هستند. که هنگام خروج از خانه با آنها روبرو خواهید شد. بسیاری از آنتی اکسیدان ها برای به حداقل رساندن رادیکال های آزاد ناشی از آلودگی و کرم های ضد آفتاب برای محافظت از  پوست شما در برابر اشعه ماوراء بنفش هستند. آنها معمولاً  سبک و رقیق هستند.  از طرف دیگر ، کرم های شب تمرکز خود را بر روی ترمیم هرگونه آسیبی می گذارند که ممکن است با ترکیباتی مانند رتینول برای افزایش گردش خون و مقابله با لکه های تیره ایجاد کنند.

کرم دور چشم

بعضی ها سوال می پرسند که آیا استفاده از کرم دور چشم  اجباری است؟ در پاسخ باید بگوییم خیر .اما اگر در ناحیه دور چشم  خود با  مشکلاتی  مثل رنگدانه ، خشکی یا پف دور چشم ، مواجه هستید ، بهتر است که استفاده از کرم دور چشم را در برنامه روتین مراقبت از پوست خود قرار دهید. پوست اطراف چشم بسیار نازک و ظریف است و نسبت به سایر نواحی بیشتر به مواد محرک واکنش نشان می دهد. بنابراین ، متخصصان پوست معمولاً  استفاده از یک کرم دور چشم را توصیه می کنند که حساسیت بالقوه را در نظر گرفته و غلظت مواد فعال را تحمل کند.
برای پف زیر چشم و التهاب آن ، کافئین ، پپتیدها و هیالورونیک اسید می تواند آرامش بخش باشد. حلقه های تیره  زیر چشم می تواند به دلیل رگهای قابل مشاهده یا تغییر رنگ  پوست باشد. در این صورت می توانید از مواد روشن کننده مانند ویتامین C ، کوجیک اسید و نیاسینامید استفاده کنید.

نکته: برای جلوگیری از هرگونه سوزش چشم ، از رتینول های قوی (که می توانند سوزش و قرمزی ایجاد کنند) و عطر خودداری کنید.

با کرم ضد آفتاب  از پوست خود محافظت کنید

کرم مرطوب کننده برای محافظت از پوست

استفاده از کرم ضد آفتاب در روتین پوستی

همه متخصصان پوست در این که کرم ضد آفتاب مهمترین محصول مراقبت از پوست است، اتفاق نظر دارند.  استفاده از کرم ضد آفتاب فقط برای فصول گرم سال نیست . بلکه شما باید کرم ضد آفتاب را به عنوان بخش ثابت روتین مراقبت از پوست خود در نظر بگیرید. استفاده روزانه و مداوم از کرم های ضد آفتاب به جلوگیری از ایجاد خطوط و چروک های ریز ، نقص های بافتی و تغییرات در ظاهر منافذ در طول زمان کمک می کند. مهمتر از همه ، استفاده روزانه از کرم های ضد آفتاب می تواند به جلوگیری از ایجاد برخی بیماری های پوستی، حتی سرطان های پوست کمک کند. متخصصان توصیه می کنند از مرطوب کننده روزانه با SPF طیف وسیع حداقل ۳۰ استفاده کنید.

رمزگشایی فرمول ضد آفتاب ها

بحث های زیادی در مورد اینکه کدام ضد آفتاب ها برای پوست شما بهترین و ایمن تر هستند وجود دارد.

دو نوع ماده در فرمولاسیون ضد آفتاب ها

مواد شیمیایی : مانند اکسی بنزون ​​و اکتینوکسات که برای مقابله با آسیب اشعه ماوراء بنفش جذب پوست شما می شوند

مزایا:

سبک ، کاربرد آسان و شفاف بر روی پوست.

معایب:

می تواند باعث تحریک و ایجاد واکنش در افرادی شود که دارای پوست حساس هستند.
برخی از ترکیبات مانند اکسی بنزون ​​برای سلامتی پوست خطراتی دارند و دارای رتبه “خطر بالا” در زمینه لوازم آرایشی و محیط زیست هستند.

مواد فیزیکی: مانند دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی که در بالای پوست شما قرار گرفته و باعث انحراف یا جلوگیری از ورود اشعه ماوراء بنفش به بدن شما می شود.

مزایا:

خطر بسیار کمی برای تحریکات پوستی یا نگرانی های مربوط به سلامتی وجود دارد.

معایب:

اغلب رنگ سفید یا خاکستری بر روی پوست باقی می گذارد . به ویژه در افرادی که رنگ پوست آنها تیره تر است.

نکته :  بعضی متخصصان بر این باور هستند که استفاده از کرم های ضد آفتاب که حاوی ترکیبی از اجزای مسدود کننده فیزیکی و شیمیایی هستند ، ایده خوبی است . این ضد آفتاب ها از هر دو اشعه UVA و UVB محافظت می کنند .

این قاعده کلی خود را در نظر بگیرید ۳۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب ، کرم ضد آفتاب بزنید . حداقل هر دو ساعت یکبار آن را ترمیم کنید. کرم های ضد آفتاب شیمیایی باید مستقیماً روی پوست تمیز استفاده شوند ، در حالی که کرم های ضدآفتاب فیزیکی را می توان در مرحله آخر روتین مراقبت از پوست خود در طول روز استفاده کرد.

                                            مطلب پیشنهادی:  ۰ تا ۱۰۰ مزایای اسید هیالورونیک و نحوه مصرف آن برای جوانسازی

روغن صورت چیست؟

روغن های گیاهی صورت  با عصاره های طبیعی و ارگانیک ،  اخیراً به عنوان راه حل های طبیعی بهبود پوست،  به بازار سرازیر شده اند.  متخصصان پوست توصیه می کنند که از  استفاده از روغن های ضروری یا عطرهای اضافه شده که احتمال تحریک پوست را افزایش می دهند خودداری کنید.

۴ فایده روغن صورت:

 • رطوبت دهی شدید بدون  به جای گذاشتن رد چربی. (مانند روغن ماراکوجا)
 • رنگ پوست خود را روشن و یکدست کنید.(مانند  روغن زیتون)
 • باکتری ها را از بین می برد و پوست مستعد آکنه را تسکین می دهد. (مانند روغن مارولا )
 •  قرمزی و التهاب پوست  را کاهش داده و علائم روزاسه را تسکین می دهد.( مانند روغن گل رز)

نحوه و زمان استفاده از روغن:

اکثر روغن های صورت را می توان دو بار در روز ، صبح و شب استفاده کرد. آنها باید بعد از سرم  و ژل صورت ، و قبل از کرم ها و لوسیون های صورت استفاده شوند. مقداری ازروغن را بین کف دست خود پخش کنید و آن را روی پوست صورت  بمالید. از اطراف صورت شروع کرده و کم کم به سمت مرکز ، اطراف چشم ها ، بینی و لب ها بکشید.

وقتی پوست صورت تحریک می شود چه کاری باید کرد؟

در بسیاری از موارد ، سوزش پوست ، از آکنه گرفته تا اگزما ، را می توان در عادت انجام کار های  بیش از حد و غیرعادی جستجو کرد. متأسفانه ، بسیاری از افراد به امید بهبود سریع پوست و داشتن یک پوست سالم  بیش از حد از محصولات مراقبت پوستی مانند انواع اسکراب ها و لایه بردار ها و یا موادی که حساسیت پوستی ایجاد می کنند، استفاده می کنند. که این نه تنها پوست صورت شما را بهبود نمی بخشد ، بلکه  باعث ایجاد التهاب ، سوزش و آکنه می شود.

برای بازگشت پوست به حالت اولیه ، استفاده از داروهای جامع زیر را پیشنهاد می شود:

 • آب سرد را روی نقاط نبض خود مانند مچ دست خود بمالید تا دمای داخلی بدن را کاهش دهید . این کار باعث آرامش پوست شما نیز می شود.
 • برای از بین بردن التهاب از ماسک بلغور جو دوسر استفاده کنید. جو دوسر خشک شده را با چند قاشق آب مخلوط کنید. این خمیر را روی پوست خود بمالید و بگذارید بماند تا نیمه خشک شود ، سپس آن را بشویید.
 • از چای سبز سرد و خیس خورده به عنوان آبکشی که به صورت خود می پاشید ، استفاده کنید.  پلی فنول موجود در چای سبز ، “آرامش بخش فوری” است.
 • برای بهبود گردش خون ، هضم و ایمنی داخلی ، طب سوزنی را امتحان کنید. که همه آنها از پوست سالم در خارج پشتیبانی می کند. هولی در ابتدا درمانهای هفتگی و سپس جلسات نگهداری ماهانه را توصیه می کند.
 • استرس را از خود دور کنید، زیرا سطح بالای کورتیزول (هورمون استرس) می تواند پوست شما را ضعیف کرده ، آکنه ایجاد کند و حتی  روند ایجاد چین و چروک را تسریع کند.
 • به طور منظم ورزش کنید ، استراحت کنید ، مدیتیشن کنید یا راهی برای احساس مثبت پیدا کنید. و سپس نتایج فوق العاده ای را مشاهده خواهید کرد.

منبع:

https://www.nytimes.com/guides/tmagazine/skincare-routine

 

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در reddit
Reddit
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr
اشتراک گذاری در mix
Mix
اشتراک گذاری در vk
VK
اشتراک گذاری در odnoklassniki
OK
[html_block id="258"]
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات پوسته -> سربرگ -> منو -> منو موبایل (دسته ها) تعیین کنید
برای دیدن نوشته هایی که می خواهید، شروع به تایپ کنید.