ریزش موی ابرو

ریزش موی ابرو و درمان آن

ریزش موی ابرو به اندازه ریزش مو خبر بدی است. ممکنه برای هرکسی پیش بیاد در برخی موارد، می تواند دوباره رشد کند، به خصوص اگر دلیل آن را شناسایی کرده و آن را عیب یابی کنید. در شرایط دیگر آسیب وارد شده و ریزش موی ابرو غیر قابل برگشت است. اگر مطمئن نیستید که به کدام یک از این گروه ها تعلق دارید، برای یافتن دلیل ایجاد آن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

هنگامی که متوجه شدید که چرا موهای ابروهای شما می ریزند، ابتدا سعی کنید آن را با محلول های کوچک درمان کنید. درمان‌های خانگی، ماسک‌های مو، کرم‌های آرایشی، سرم‌ها و معجون‌ها همگی بخشی از درمان هستند. حتی می توانید به جای استفاده روزانه از مداد ابرو روش لیفت و لمینت ابرو را انجام دهید و هنگام انجام آن از مواد تقویت کننده ابرو نیز استفاده کنید. همراه با تغییر سبک زندگی که در وهله اول باعث ریزش موهای ابروی شما شد. اگر هر یک از این درمان ها موثر باشد، نیازی به درمان بیشتر نیست. برای محافظت از ریزش ابروهای خود می توانید برخی از روتین مراقبت از پوست را دنبال کنید. اما اگر ریزش ابروها جوابگوی درمان های خانگی نیستند، وقت آن است که روش های درمانی پزشکی را امتحان کنید.

در اینجا می توانید برخی از دلایل ریزش غیرمنتظره موهای ابرو را بیابید. ما همچنین برخی از درمان های احتمالی را برای آن ارائه خواهیم کرد. ادامه این مطلب را مطالعه نمایید تا بهترین درمان ریزش موی ابرو را دریابید.

دلایل ریزش موی ابرو چیست؟

تفاوت زیادی بین ریزش موی سر یا ابرو وجود ندارد. هر دوی آنها ممکن است به دلایل مشابهی اتفاق بیفتند. بیایید به چند مورد از این دلایل نگاهی بیندازیم:

ریزش موی ابرو به دلیل ژنتیک

اگر ریزش مو در خانواده شما وجود دارد، احتمالاً امکان فرار از آن وجود ندارد. با این وجود، دلایل کمتری برای ریزش موی ابرو وجود دارد. به عنوان مثال، یک بیماری پوستی به نام سندرم نترتون سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می دهد و در این فرآیند موهای ابرو را تحت تاثیر قرار می دهد. سندرم نترتون یا موهای بامبو می تواند مو را شکننده کند.

ریزش موی ابرو به دلیل افزایش سن

دلیل دیگر بدون فرار. وقتی افراد پیرتر می شوند، بدن آنها تغییراتی را تجربه می کند. پوست شل چروکیده و ریزش مو هر دو بخش این فرآیند هستند.

راه های زیادی برای جلوگیری از ریزش موی سر و ابرو وجود دارد، به خصوص اگر به دلیل افزایش سن باشد. اگرچه هیچ یک از این روش ها نمی توانند روند ریزش مو را به طور کامل متوقف کنند، اما باعث کاهش سرعت آن می شوند. ناگفته نماند روش‌های دیگری که می‌توانند فولیکول‌های مو و سلول‌های پوست را جوان‌سازی کنند و ظاهری جوان‌تر به شما ببخشند.

شرایط پوستی که باعث ریزش موی ابرو می شود

پوست و مو ارتباط نزدیکی با هم دارند. رشد مو مستقیماً تحت تأثیر شرایط سلامت پوست است، زیرا فولیکول های مو از زیر لایه های زیرین پوست تشکیل شده و رشد می کنند. بنابراین هرگونه آسیب به پوست یا بیماری پوستی می تواند منجر به ریزش مو شود. التهاب پوست، خشکی پوست و مالش یا خارش در اطراف ابروها همگی می توانند از دلایل ریزش موهای ابرو باشند.

سلامت ابروها
سلامت ابروها
شرایط سلامتی می تواند ظاهر ابروها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و باعث ریزش موی ابرو شود.

ریزش ابرو به دلیل تغییرات هورمونی

هورمون تیروئید تأثیر مستقیمی بر پوست، مو و ناخن دارد. هر گونه عدم تعادل در سطح تیروئید در بدن می تواند تفاوت زیادی در ظاهر شما ایجاد کند. دلایل زیادی برای عدم تطابق میزان تیروئید در بدن وجود دارد، اما به طور کلی، تیروئید می تواند روی رشد موهای شما تأثیر بگذارد. و به خصوص در یک سوم قسمت بیرونی ابرو که نازک ترین قسمت است با ریزش مو مواجه خواهید شد. اگر متوجه خشکی مو، ناخن، پوست و پوست سر شدید که همراه با خارش و شکنندگی پوست است، کافی است هورمون تیروئید خود را بررسی کنید.

ریزش موهای ابرو به دلیل بیماری

اگرچه ممکن است داشتن تغییرات تیروئیدی و هورمونی به طور کامل به عنوان بیماری در نظر گرفته نشود، اما سایر بیماری ها می توانند روی رشد موهای سر و ابرو تأثیر بگذارند. به طور خاص، برخی از بیماری ها رشد مو را هدف قرار می دهند. همه این بیماری ها در نهایت منجر به ریزش موی ابرو می شود.

آلوپسی

آلوپسی نوعی بیماری خودایمنی است. بدن به اشتباه فولیکول های مو را دشمن می داند و به آنها حمله می کند. در نتیجه پس از مدتی محدود دیگر موهایی روی سطح بدن باقی نمی ماند. البته این بیماری انواع مختلفی دارد و گاهی باعث می شود به جای طاسی کامل فقط قسمت هایی از بدن دچار کمبود مو شود. تا به امروز، هیچ کس دلیل روشنی برای ایجاد آلوپسی و نحوه درمان آن ندارد. اما اگر به این بیماری مبتلا هستید، امید خود را از دست ندهید. جدا از این که آلوپسی می تواند بیاید و برود، راه های زیادی برای حفظ ظاهر مو و ابرو وجود دارد.

اگزما

اگزما نیز یک بیماری سیستم ایمنی است که بر رشد مو تأثیر می گذارد. این یک بیماری پوستی است که باعث قرمزی، خارش و تحریک پوست می شود. از آنجایی که شرایط پوست و مو به یکدیگر گره خورده است، می تواند منجر به ریزش موهای ابرو نیز شود.

پسوریازیس

یکی دیگر از بیماری های پوستی که ریشه در سیستم ایمنی بدن دارد. پسوریازیس سلول های پوست را تحریک می کند تا به سرعت تکثیر شوند. نتیجه پوست قرمز، ضخیم، پوسته‌دار و دردناک است که فولیکول‌های مو را مسدود می‌کند و از رشد مو، از جمله ابروها، جلوگیری می‌کند.

پسوریازیس
پسوریازیس
چندین بیماری می تواند رشد مو را تحت تاثیر قرار دهد و باعث ریزش موی ابرو شود.

بیماری های پوستی دیگری نیز وجود دارد که توسط باکتری ها یا قارچ ها یا شرایط سیستم ایمنی ایجاد می شود. همه آنها روی رشد مو تأثیر می گذارند. اگر یکی از آنها تشخیص داده شد، نگران ریزش مو نباشید. موهای شما ممکن است پس از آن دوباره رشد کنند. از طرف دیگر موهای ابرو حساسیت بیشتری دارند. با این حال، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید ابروها را پرتر و شکل‌تر نشان دهید.

کمبود مواد مغذی ضروری باعث ریزش موی ابرو می شود

ریزش مو ارتباط مستقیمی با مواد مغذی موجود در بدن دارد. اگر رژیم غذایی تغذیه مورد نیاز بدن را تامین نکند، با ریزش مو همراه می شود. کمبود اسیدهای چرب، بیوتین و روی می تواند منجر به ریزش مو شود. این نحوه واکنش بدن به کمبود مواد مغذی است، با از دست دادن برخی از موهای غیر ضروری خود برای صرفه جویی در انرژی.

سایر شرایط مانند شیمی درمانی، بارداری، اضطراب، آرایش بیش از حد/ تاریخ مصرف گذشته، و کندن بیش از حد می توانند از عوامل ریزش موی ابرو باشند.

درمان های ممکن برای ریزش موی ابرو چیست؟

بسته به دلیل ریزش ابروهای شما، می توانید درمانی را برای جلوگیری از ریزش مو یا تحریک آن برای رشد مجدد مو یا پوشاندن آن انتخاب کنید. موهای ابرو ظریف تر و حساس تر از موهای سر هستند. رشد مجدد آن بسیار دشوارتر است. ریزش موی سر نسبت به موهای ابرو احتمال بازگشت بیشتری دارد.

در زیر برخی از محبوب ترین راه های درمان یا مقابله با ریزش موی ابرو را شرح داده ایم:

داروها

مصرف داروها یکی از درمان هایی است که ارزش امتحان کردن را دارد. محبوب ترین دارو برای ریزش مو ماینوکسیدیل است . این دارو در بسیاری از کشورها بدون نسخه در دسترس است.

به خاطر داشته باشید که قرص های ماینوکسیدیل به دلیل ساختار بدنی متفاوت برای زنان و مردان متفاوت است. ماینوکسیدیل تاخیر رشد مبتنی بر هورمون را در عرض چند ماه از بین می برد. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که زمانی که مصرف ماینوکسیدیل را شروع می کنید، معمولاً راه برگشتی وجود ندارد. شما باید برای مدت بسیار طولانی از آن استفاده کنید.

تغییر سبک زندگی

طب سوزنی نیز می تواند یک درمان موثر باشد. اگر ریزش موهای ابرو شما به دلیل نقص سیستم ایمنی یا بیماری های مشابه باشد، می تواند حتی کارآمدتر باشد. طب سوزنی می تواند گردش خون را تحریک کرده و روند ریزش مو را کند کند. بنابراین این بیماری نمی تواند به اندازه کافی سریع به فولیکول های مو آسیب برساند.

روغن کرچک یکی از موثرترین مواد برای رشد مجدد مو است. استفاده از آن به قرن ها قبل برمی گردد، زمانی که چیزی به نام صنعت آرایشی و بهداشتی وجود نداشت. روغن کرچک برای تقویت ابروها و مژه ها بسیار توصیه می شود.

مکمل های غذایی

نیز گزینه های مفیدی هستند. مکمل های غذایی حاوی آنتی اکسیدان ها، اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶ می توانند به بدن شما کمک کنند تا هر گونه تغذیه مورد نیاز احتمالی را دریافت کند. نتیجه مصرف این مکمل ها معمولا بعد از ۲ یا ۳ هفته خود را نشان می دهد، پس باید صبور باشید. مصرف قرص‌های تغذیه‌ای و ویتامین‌ها می‌تواند مزایای بیشتری به جز رشد مجدد مو داشته باشد، مانند دندان‌های قوی‌تر، پوست جوان‌تر و به طور کلی بدن سالم‌تر. به خاطر داشته باشید که استفاده بیش از حد از آنها عوارض جانبی خود را نیز دارد.

این تغییرات در سبک زندگی و روال‌های معمول معمولاً برای ریزش موی ابرو مؤثر است، فقط در صورتی که دلیل آن موقتی باشد، مانند استرس زیاد یا اگر آنقدر قوی و خشن نباشد. در سایر موارد جدی تر، معمولاً این درمان های خانگی کافی نیستند. در این صورت باید درمان های اصلی بیشتری مانند موارد ذکر شده در زیر را در نظر بگیرید:

کاشت موی ابرو

اگر از تلاش برای شیوه زندگی و درمان های خانگی خسته شده اید و می خواهید یک گزینه دائمی برای ریزش موی ابرو داشته باشید، کاشت موی ابرو می تواند یک گزینه باشد.

کل فرآیند مشابه روش کاشت مو با تفاوت های جزئی است. به عنوان مثال، موهای ابروی شما از جایی بالای گوش شما گرفته می شود، نه از پشت سر. شما در تمام مدت بیهوش خواهید بود، اما کل فرآیند تقریباً دو تا سه ساعت طول می کشد. کل فرآیند جراحی باید در بیمارستان یا کلینیک توسط جراح مجرب انجام شود.

جراح فولیکول های مو را به همراه موها منتقل می کند و آنها را یکی یکی در ابروهای شما می کارد. کاشت فولیکول های مو به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که پس از انجام این روش، موهای جدید دیرتر در ابروهای شما رشد می کنند.

مزایا و معایب کاشت موی ابرو

  • یکی از مزایای کاشت موی ابرو، ظاهر جدید طبیعی است. موهای کاشته شده متعلق به خودتان است، بنابراین ابروهای جدید تفاوت چندانی با ابروهای قبلی ندارند.
  • از طرفی یکی از معایب کاشت موی ابرو این است که شما در انجام آرایش ابرو محدودیت دارید.
  • کل روش بسیار گران است. هزینه کاشت موی ابرو از ۳۰۰۰ دلار تا ۶۰۰۰ دلار است. همچنین باید بدانید که بسیاری از شرکت های بیمه کاشت موی ابرو را به دلیل اهداف زیبایی پوشش نمی دهند.
  • به علاوه، ممکن است چند ماه طول بکشد تا نتایج نهایی را ببینید. فقط به این دلیل که موهای کاشته شده به زمان نیاز دارند تا مانند موهای ابرو عمل کنند.
  • همچنین، این احتمال وجود دارد که فرآیند به هیچ وجه کار نکند.
  • روند بهبودی کاشت موی ابرو سریعتر از کاشت مو است. با این حال ممکن است حداقل سه هفته پس از جراحی برای بهبودی لازم باشد. در این بین، مهم است که ابروهای خود را نچینید.
  • جدای از آسیب عصبی، کبودی، عفونت و جای زخم، مقداری قرمزی، خارش ابروها و پوست تحریک شده از عوارض طبیعی کاشت مو هستند. پزشک ممکن است برای کاهش ناراحتی به شما داروهایی بدهد. اما اگر خونریزی، تورم یا چرک در ناحیه جراحی داشتید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

تاتو ابرو/ میکروبلیدینگ ابرو یا میکروپیگمنتیشن ابرو

هر یک از این درمان های زیبایی برای ریزش موی ابرو توصیه می شود. میکروبلیدینگ ابرو و میکروپیگمنتیشن ابرو هر دو شکلی از تاتو ابرو هستند و درمان‌های غیر جراحی و غیرتهاجمی هستند. اثر آنها حداقل حدود ۸ ماه تا ۱۵ ماه طول می کشد. همچنین در مقایسه با کاشت موی ابرو، بسیار مقرون به صرفه تر هستند.

به علاوه، عوارض جانبی آنها زیاد نیست. صرف نظر از شباهت‌هایشان، هر کدام یک سبک منحصر به فرد دارند و ریزش موی ابرو را متفاوت درمان می‌کنند. بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه هر یک از آنها می توانند به ابروها کمک کنند تا ظاهری کاملر داشته باشند.

تاتو ابرو برای ریزش موی ابرو:

  • تاتو ابرو را به عنوان آرایش دائمی در نظر بگیرید . آنها مانند خالکوبی های واقعی با تفاوت های کوچک هستند. به عنوان مثال، تاتو ابرو از جوهر متفاوتی به جای تاتو بدن استفاده می کند.

میکروپیگمنتیشن ابرو:

  • میکروپیگمنتیشن ابرو یکی از انواع تاتو ابرو است. اپراتور از یک دستگاه دستی استفاده می کند که رنگدانه های آرایشی را زیر اولین لایه پوست ابروی شما قرار می دهد تا ابروهای شما را کامل بکشد. در نوک دستگاه قطعه دستی، سوزن هایی با اندازه میکرو پوشیده شده با رنگدانه وجود دارد. میکروپیگمنتیشن به عنوان نانو ابرو نیز شناخته می شود . ممکن است کمی قرمزی و سوزش بعد از عمل احساس کنید، اما تقریباً یک روز پس از درمان از بین می‌رود.

میکروبلیدینگ ابرو:

"<yoastmark

  •  میکرو ابرو یکی دیگر از راه حل های آرایشی است که به ابروها ظاهری ضخیم تر و حجم بیشتری می دهد. درست مانند دو راه حل دیگر، میکروبلیدینگ ابرو از یک دستگاه دستی استفاده می کند و رنگدانه های طبیعی را زیر پوست قرار می دهد. تیغه های نوک دستگاه قطعه دستی به سختی سطح را خراش می دهد و موی ابرو را به هم می زند.

تاتو ابرو در مقابل کاشت موی ابرو

به عنوان متخصص خالکوبی زیبایی، ما دائماً با مشتریانی مواجه شده ایم که از ریزش مو (هم ابرو و هم سر) رنج می برند . و ما می توانیم با خیال راحت به شما بگوییم که تاتو ابرو، چه به صورت میکروبلیدینگ و چه به صورت نانو بروز ابرو ، بهترین گزینه برای مقابله با ریزش موی ابرو است.

عوارض جانبی آن بسیار کم است، هیچ زمان کوتاهی یا مراقبت های پس از آن شدید وجود ندارد و مانند کاشت مو نیازی به عمل جراحی نخواهد بود، همه این موارد تاتو ابرو را به درمانی بدون عارضه برای ریزش موی ابرو تبدیل می کند. تنها مراقبت مورد نیاز برای خالکوبی ابرو، یک جلسه لمس کردن ابرو پس از محو شدن است.

علاوه بر تمام موارد ذکر شده در بالا، باید بدانید که میکروشیدینگ ابرو اثری مشابه میکرونیدلینگ دارد ، زیرا باعث افزایش تولید کلاژن به دلیل آسیب‌های ریز روی پوست می‌شود و جریان خون و مواد مغذی بیشتری را به همراه می‌آورد که سلول‌های بنیادی جدیدی را القا می‌کند که از رشد مو حمایت می‌کنند. به این معنی که این درمان نه تنها ریزش موی ابرو را پوشش می دهد، بلکه به درمان آن نیز کمک می کند.

نتیجه

اگرچه ممکن است هر فردی به دلایل مختلف حجم موهای ابرو را از دست بدهد، اما لازم نیست که این حالت دائمی باشد. همانطور که قبلا در این مقاله گفتیم، برای درمان ریزش ابرو، ابتدا باید علت ایجاد آن را تشخیص دهید. ریزش موهای ابرو ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. قدم بعدی انتخاب راه حل مناسب برای آن است.

برخی از ریزش‌های ابرو می‌توانند با درمان‌های خانگی ساده یا فقط با تغییر عادت زندگی بهبود یابند. اما در برخی موارد دیگر، درمان‌های خانگی ممکن است دیگر به اندازه کافی خوب نباشند. در این شرایط، گزینه های بالینی و زیبایی توصیه می شود. درمان هایی مانند کاشت موی ابرو، تاتو ابرو یا میکروبلیدینگ ابرو.

همه این درمان ها مزایا و عوارض جانبی خود را دارند. تنها با کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از این درمان ها و مشاوره با متخصص می توانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات قالب -> هدر -> منو -> منو موبایل (دسته ها) تنظیم کنید
سبد خرید