کلاژن برای پوست

کلاژن برای پوست – کلاژن چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟

اگر یک جستجوی سریع برای “کلاژن قابل نوشیدن” در آمازون انجام دهید و بیش از ۳۰۰ نتیجه محقق می شود. بسیاری از محصولات کلاژن برای پوست بر اساس ادعای فروشنده می‌توانند خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست را بهبود بخشند. حتی نظرات فریبنده‌ای نیز از سوی مردم نشان می‌دهند که مکمل‌های کلاژن آنها دقیقاً همین کار را انجام می‌دهند. پودرها و مایعات وسوسه انگیز، آسان و گاهی اوقات حتی خوشمزه برای بهبود نتایج روتین مراقبت از پوست به نظر می رسند.

اما آیا پوست بهتر واقعاً از طریق اضافه کردن مقداری گرد و غبار به ظاهر جادویی کلاژن در قهوه شما امکان پذیر است؟

کلاژن چیست؟

کلاژن پروتئین ساختاری اصلی در پوست ما است. کاهش آن منجر به ایجاد خطوط ظریف و افتادگی پوست می شود.

این فرآیند با افزایش سن اجتناب‌ناپذیر است. زیرا کلاژن بدن ما با افزایش سن کاهش می‌یابد که بخشی از آن به لطف عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آلودگی است.

کلاژن یکی از فراوان ترین پروتئین ها در پستانداران به عنوان جزء اصلی بافت همبند است. تقریباً در هر قسمت از بدن ما می توانید آن را پیدا کنید: استخوان ها، ماهیچه ها، رباط ها، تاندون ها، چشم ها، دندان ها و حتی رگ های خونی.

کلاژن در سراسر بدن یافت می شود و چندین نوع مختلف دارد که در پوست قرار دارند.

انواع کلاژن برای ساختار و عملکرد پوست ضروری هستند. وجود کلاژن برای سلامت پوست ضروری است. با توجه به اینکه پوست بزرگترین اندام ما است، بیشترین حجم کلاژن بدن ما در پوست قرار دارد.

چگونه می توان کلاژن را مصرف کرد؟

مکمل‌های کلاژن قابل بلع، مانند آن‌هایی که می‌توانید در قهوه یا هر نوشیدنی دلخواه خود بریزید. چند سال پیش با مارک‌های مختلف این مکمل‌ها به عنوان یک درمان معجزه‌آمیز جدید برای سلامت پوست، مو و سلامت مفاصل ظاهر شدند.

در حال حاضر، دو نوع اصلی در بازار وجود دارد:

دریایی: به طور کلی از ماهی و موجودات دریایی درست می شود.

حیوانی: که می تواند از گاوها و خوک ها، به عنوان مثال، بدست آید. کلاژن در استخوان و بافت این حیوانات یافت می شود.

بیشتر کلاژن های مکمل به صورت پودر فرموله می شوند. در حالی که برخی دیگر به صورت مایع برای نوشیدن می آیند. قرص ها و آدامس ها نیز محبوب هستند. اگر همه اینها برای شما آشنا به نظر می رسند. به احتمال زیاد به این دلیل است که تبلیغاتی در مورد کلاژن در اینترنت و رسانه های اجتماعی مشاهده کرده اید. زیرا بازار مکمل های زیبایی که شامل کلاژن قابل بلع است، از تبلیغات بی شماری استفاده کرده است که در مورد مزایای ادعایی آنها در شبکه های مجازی تبلیغ می کنند .

بررسی نظرات مصرف کنندگان کلاژن : مهم است که این نظرات را بررسی کنید، اما باید در نظر داشته باشید در حالی که این افراد ممکن است تجربیات صادقانه خود را به اشتراک بگذارند، اما نظر آنها مانند متخصصان قانونی نیست که در مورد اثربخشی کلاژن صحبت می کنند.

نوشیدن کلاژن برای بهبود پوست موثر است؟

کارشناسان می گویند بعید است – دکتر زایشنر می گوید: «علیرغم باور عمومی مبنی بر اینکه مکمل های کلاژن می توانند به تقویت پوست ما کمک کنند، ما اطلاعات کمی برای حمایت واقعی از این موضوع داریم. کلاژن مولکول بزرگی است که توسط روده‌های ما به قطعات کوچک‌تری هضم می‌شود، بنابراین وقتی پودر یا مکمل‌ها را مصرف می‌کنیم، پوست ما مولکول کامل کلاژن را نمی‌بیند، بلکه قطعات پروتئین یا اسیدهای آمینه منفرد را می‌بیند. به عبارت دیگر، شما از مزایای کامل مولکول کلاژن بهره نمی برید زیرا ابتدا در بدن بسیار تجزیه می شود.

علاوه بر این، کری گانس ، متخصص تغذیه و متخصص تغذیه در نیویورک، این تصور اشتباه را مطرح می کند که با نوشیدن کلاژن، فوراً به صورت شما نمی رود و در نتیجه نمی تواند پوست آنجا را بهبود بخشد. او می‌گوید: «[کلاژن] نمی‌داند به کجا در بدن شما برود.»

گانز اضافه می‌کند که شواهد حکایتی که در بخش‌های بررسی سایت‌هایی مانند آمازون دیده می‌شود، چیز بسیار کمی را به ما می‌گوید، زیرا او توضیح می‌دهد که مردم دائماً در حال تغییر عادات سبک زندگی خود هستند (یعنی ورزش بیشتر، بهتر غذا خوردن و غیره)، که به گفته او باعث می‌شود که این امر باعث شود. غیرممکن است که بگوییم کلاژن عامل اصلی بهبود پوست است یا خیر.

کلاژن هیدرولیز شده دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است، بنابراین می‌تواند مفید باشد، اگرچه اثرات آن به طور خاص بر روی پوست ناشناخته باقی می‌ماند. به همین دلیل است که آزمایش‌های بالینی باید برای ارزیابی نقش آنها انجام شود.

آیا مکمل های کلاژن برای پوست بی خطر هستند؟

مکمل‌های کلاژن به احتمال زیاد بی‌خطر هستند، اما دکتر زایشنر درمان‌های موضعی را توصیه می‌کند – برخلاف مصرف کلاژن – تا واقعاً تفاوت را مشاهده کنید. اما این به معنای استفاده از کلاژن به صورت موضعی نیست، حتی اگر محصولات موضعی زیادی وجود دارد که آن را به عنوان یک ماده تشکیل می دهند. در عوض، به محصولاتی با موادی که برای بهبود کلاژن شما شناخته شده اند نگاه کنید. او می‌گوید: «تا زمانی که اطلاعات بیشتری نداشته باشیم، من هنوز درمان‌های سنتی تقویت‌کننده کلاژن مانند رتینول موضعی را توصیه می‌کنم .

استفاده موضعی کلاژن برای پوست

اگرچه محصولات مراقبت از پوست با کلاژن فرموله شده اند تا ظاهراً پوست سفت و چین و چروک های صاف را ایجاد کنند، متخصصان پوست حقیقت را در پشت اثربخشی آنها به اشتراک می گذارند.

کلاژن موضعی با کلاژنی که بدن ما به طور طبیعی تولید می کند یکسان نیست – به گفته گوهارا، این یک نسخه مصنوعی است که به راحتی توسط پوست جذب نمی شود. از لحاظ تاریخی، کلاژن موجود در محصولات مراقبت از پوست از ماهی گرفته شده است، اما فرمول های کلاژن گیاهی در بازار ظاهر می شود. جینجر کینگ، شیمیدان آرایشی، به Allure می گوید: «منابع کلاژن جدیدتر می توانند مهندسی زیستی یا از منابع گیاهی باشند.

فواید کلاژن برای پوست صورت موضعی چیست؟

در تئوری، هدف کلاژن در محصولات مراقبت از پوست، تقویت کلاژن موجود و صاف کردن چین و چروک ها، و همچنین افزایش استحکام، آبرسانی و کشسانی است. به گفته کینگ، با این حال، در عمل، تمام کلاژن موضعی واقعاً مرطوب کردن پوست است. گوهارا می افزاید: و حتی در آن صورت، «گاهی ممکن است کار کند، گاهی اوقات ممکن است نه».

هارتمن می‌گوید مولکول‌های کلاژن – مصنوعی یا غیره – آنقدر بزرگ هستند که نمی‌توانند در زیر سطح پوست فرو بروند و سنتز کلاژن را تحریک کنند. در نتیجه، “کلاژن موضعی کمک چندانی به بهبود ساختار و قابلیت ارتجاعی نخواهد کرد.” در واقع، هیچ مطالعه قابل توجهی نشان نداده است که استفاده موضعی از کلاژن باعث بهبود تولید کلاژن و استحکام پوست می شود.

جایگزین های موثرتری برای کلاژن موضعی چیست؟

اول از همه، پپتیدهای کلاژن این کار را انجام می دهند. سیندی بائه، متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره مستقر در نیویورک، در جریان مینی اپیزود پادکست The Science of Beauty به Allure گفت: «پپتیدها زنجیره کوتاهی از اسیدهای آمینه هستند که اسیدهای آمینه کوچکترین واحد پروتئین هستند. اساساً آنها مانند کلاژن پروتئین ها را تقلید می کنند، اما اندازه ذرات آنها بسیار کوچکتر است. هارتمن می گوید بنابراین، پپتیدهای کلاژن می توانند توسط پوست جذب شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات قالب -> هدر -> منو -> منو موبایل (دسته ها) تنظیم کنید
سبد خرید